Uzun süreli işitme cihazı kullanımının konuşmayı ayırt etme üzerine etkisi ve cihaz memnuniyeti
The effect of long-termhearing aid use on speech discrimination and device satisfaction
- Tez No: 723566
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada işitme cihazı kullanımının önemine dikkat çekmek ve işitme cihazı kullanımının becerilerinden olan konuşmayı ayırt etme performanslarının etkilenimini, aynı zamanda memnuniyet düzeyini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma 01.03.2021-31.08.2021 tarihleri arasında Duyum İşitme Merkezi'nde (Gebze/Kocaeli) muayene edilerek işitme kaybı nedeniyle odyolojik değerlendirme sonucu işitme cihazı önerilen 18-65 yaş arasındaki toplam 50 hastaya ait dosya ve arşiv bilgileri taranarak, yaş, eğitim ve sosyoekonomik düzey farkı gözetilmeksizin çalışma kapsamına alınmıştır. Hastalara ait genel bilgiler hasta dosyalarından ve çalışmanın yapıldığı merkezde cihazlanan hastalara ait arşivlenmiş odyolojik tetkik ve cihazlama formlarından alındı. Hastaların en az 6 aylık işitme cihazı kullanımı sonrasındaki cihazlı ve cihazsız odyolojik değerlendirmeleri yeniden yapıldı. Hastalardan“Uluslararası İşitme Cihazları Değerlendirme Envanteri”ni doldurmaları istendi. Çalışma sonucunda altı aydan uzun süre işitme cihazı kullanımından sonra cihazlı test skorlarında iyileşme olduğu görülmüş olmasına karşın cihazsız test skorlarında iyileşme görülmemiştir. Cihazlamadan altı ay sonraki cihazsız test sonuçları mevcut işitme fonksiyonunun işitme cihazıyla düzeltilemediğini göstermektedir. Cihaz memnuniyeti ile cihazlı konuşmayı ayırt etme düzeyi arasında ilişki bulunmazken cihazlı PTA ve SRT arasında anlamlı bir ilişki saptanması cihaz memnuniyetinin amplifijkasyon ile daha sıkı ilişki içerisinde olduğunu akıllara getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to draw attention to the importance of hearing aid use and to examine the effect of speech discrimination, which is one of the skills of hearing aid use, as well as the level of satisfaction. The research was conducted between 01.03.2021 and 31.08.2021 at the Duyum Hearing Center (Gebze/Kocaeli) by scanning the files and archives of 50 patients between the ages of 18-65, whose hearing aids were recommended as a result of audiological evaluation due to hearing loss. were included in the study regardless of socioeconomic level. General information about the patients were obtained from the patient files and archived audiological examination and instrumentation forms of the patients who were fitted in the center where the study was performed. After at least 6 months of hearing aid use, audiological evaluations of the patients with and without devices were re-performed. Patients were asked to fill in the“International Hearing Aids Evaluation Inventory”. As a result of the study, although it was observed that there was an improvement in the test scores with the device after using a hearing aid for more than six months, there was no improvement in the test scores without the device. Non-device test results six months after fitting show that current hearing function cannot be corrected with a hearing aid. While there is no relationship between device satisfaction and device speech discrimination level, the detection of a significant relationship between device PTA and SRT brings to mind that device satisfaction is more closely related to amplification.