Deprem etkisindeki betonarme binalarda dolgu duvarların davranışa etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of filling walls on behavior in earthquake reinforced concrete buildings
- Tez No: 723572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ŞULE GARİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada farklı zemin kat yüksekliğine sahip deprem etkisindeki betonarme çerçeveli binalarda dolgu duvarların yapı davranışına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla iki farklı zemin kat yüksekliğine sahip betonarme bina modellerinde taşıyıcı sistemleri boş çerçeve, çizgisel yüklü çerçeve ve çizgisel yük + eşdeğer basınç çubuklu çerçeve olacak şekilde tasarlanmıştır. Betonarme bina modelleri TBDY 2019 ve TS500-2000 tasarım kriterlerine uygun olarak modellenmiştir. Modellerin doğrusal ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizleri ETABS programında gerçekleştirilmiştir. Yapısal çözümlemeler sonucu modellerin DGT ve ŞGDT sonucunda elde edilen periyotları karşılaştırılmıştır. Zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizler sonucunda yumuşak kat etkileri, etkin göreli kat ötelenme değerleri, tepe noktası maksimum yer değiştirmeleri, taban kesme kuvvetleri ve meydana gelen plastik mafsal sayıları karşılaştırılmıştır. Betonarme bina modellerinin analizlerinde dolgu duvarların eşdeğer basınç çubuklu olarak modellenmesinin yapı davranışı açısından daha doğru sonuçlar vereceği kanatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of infill walls on the structural behavior of reinforced concrete framed buildings under earthquake effect with different ground floor heights. For this purpose, the carrier systems of reinforced concrete building models with two different ground floor heights are designed as empty frame, linear loaded frame and linear load + equivalent pressure bar frame. Reinforced concrete building models are modeled in accordance with TBDY 2019 and TS500-2000 design criteria. The linear and nonlinear analyzes of the models in the time history were performed in the ETABS program. As a result of structural analysis, the periods obtained as a result of DGT and ŞGDT of the models were compared. As a result of non-linear analyzes in time history, soft story effects, effective relative story drift values, maximum displacements of the apex, base shear forces and the number of plastic hinges occurring in the analyzes were compared. In the analysis of reinforced concrete building models, it has been concluded that modeling infill walls with equivalent pressure bars will give more accurate results in terms of building behavior.