Ortaöğretim kurumlarında görev yapan rehber öğretmenlerin iş doyumu
Job satisfaction of advisory teachers in elementary schools
- Tez No: 72358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARAKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
57 Araştırmanın sonuçlarına göre; rehber öğretmenlerin iş doyumu etkenleri açısından beklentileri ve bu beklentilerinin gerçekleşme düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Bu anlamlı farkın giderilmesi ve rehber öğretmenlerin iş doyumlarının sağlanması için beklentiler yönünde önlemlerin alınması gerekir. Sonuçlar Bu araştırmanın amaçları doğrultusunda ulaşılan sonuçlar şöyledir: 1. Araştırma kapsamına giren rehber öğretmenlerin yarıya yakını (% 47.1) 1 ile 5 yıl arasında olanlardan oluşmaktadır. 2. Rehber öğretmenlerin 1/5'i (% 19.3) branşı ile ilgili kurs ya da seminerlere hiç katılmamış, bir kez katılanların oranı ise % 21.7'dir. 3. Rehber öğretmenlerin iş doyumu etkenlerinde iş ve niteliğine ilişkin beklentilerinin düzeyini çok olarak ifade ederken, gerçekleşme düzeyini az olarak ifade etmişlerdir. 4. Rehber öğretmenler iş doyumu etkenlerinden ücrete ilişkin beklentilerini çok düzeyde ifade ederken, gerçekleşme düzeyini az olarak belirtmişlerdir. 5. Rehber öğretmenler iş doyumu etkenlerine gelişme ve yükselme olanaklarına ilişkin beklentilerini çok düzeyde ifade ederken, gerçekleşme düzeylerini az olarak belirtmişlerdir. 6. Rehber öğretmenler iş doyumu etkenlerinden çalışma koşullarına ilişkin beklentilerini çok düzeyde ifade ederken, gerçekleşme düzeylerini az olarak ifade etmişlerdir.56 Anketin, ikinci bölümünde rehber öğretmenlerin kişisel nitelikleri görevleriyle ilgili kurs ya da seminere katılma durumları ortaya çıkarılmıştır. Rehber öğretmenlerin kişisel niteliklerine ilişkin sonuçlar, kurs ve seminerlere katılma durumları şöyle sıralanabilir. Rehber öğretmenlerin kıdem açısından % 47,1'i 1-5 yıl arasında bir yıllık kıdeme, % 7,5'inin bir yıldan az olduğu, % 4,7'nin, 16-20 yıl olduğu % 4,7'nin 21 yıl ve üzeri % 13,3'nün 11-15 yıl arası % 22,7'mda 6-10 yıl arası kıdeme sahip olduğu görülmektedir ki bu durumda rehber öğretmenlerin çoğunluğunun kıdeminin az olduğunu göstermektedir. Rehber öğretmenlerin kurs ya da seminere katılma durum bakımından da sonuçları şöyle ifade edilebilir. Rehber öğretmenlerin beştebiri kurs ya da seminerlerin hiç birine katılmamıştır. Katılanların da en yüksek oranı da % 21,7'lik sayısıyla bir kez kurs ya da seminere katılmışlardır. Yine % 15'lik bir sayı iki kez, % 16,4'nün üç kez % 10'nun dört kez, % 6,6'sınm beş kez % ll'nin altı kez katıldığı görülmüştür. Bu sayılardan da anlaşılacağı gibi rehber öğretmenlere yönelik kurs ve seminer sayısı yetersizdir. Rehber öğretmenlerin iş doyumu etkenlerine ilişkin beklenti ve gerçekleşme düzeyleri konusundaki görüşleri ile ilgili toplanan verilerin analizinde kullanılmak üzere frekans ve yüzdeler hesaplanmış ve rehber öğretmenlerin iş doyumu etkenlerine yönelik beklenti ve gerçekleşme düzeyi arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı ilişkili (t) tekniği ile 0^=0,05 düzeyinde test edilmiştir. Yapılan istatistiksel işlemler sonucu elde edilen bulgulara dayalı yorumlar yapılmış ve sonuçlara ulaşılmıştır.57 Araştırmanın sonuçlarına göre; rehber öğretmenlerin iş doyumu etkenleri açısından beklentileri ve bu beklentilerinin gerçekleşme düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Bu anlamlı farkın giderilmesi ve rehber öğretmenlerin iş doyumlarının sağlanması için beklentiler yönünde önlemlerin alınması gerekir. Sonuçlar Bu araştırmanın amaçları doğrultusunda ulaşılan sonuçlar şöyledir: 1. Araştırma kapsamına giren rehber öğretmenlerin yarıya yakını (% 47.1) 1 ile 5 yıl arasında olanlardan oluşmaktadır. 2. Rehber öğretmenlerin 1/5'i (% 19.3) branşı ile ilgili kurs ya da seminerlere hiç katılmamış, bir kez katılanların oranı ise % 21.7'dir. 3. Rehber öğretmenlerin iş doyumu etkenlerinde iş ve niteliğine ilişkin beklentilerinin düzeyini çok olarak ifade ederken, gerçekleşme düzeyini az olarak ifade etmişlerdir. 4. Rehber öğretmenler iş doyumu etkenlerinden ücrete ilişkin beklentilerini çok düzeyde ifade ederken, gerçekleşme düzeyini az olarak belirtmişlerdir. 5. Rehber öğretmenler iş doyumu etkenlerine gelişme ve yükselme olanaklarına ilişkin beklentilerini çok düzeyde ifade ederken, gerçekleşme düzeylerini az olarak belirtmişlerdir. 6. Rehber öğretmenler iş doyumu etkenlerinden çalışma koşullarına ilişkin beklentilerini çok düzeyde ifade ederken, gerçekleşme düzeylerini az olarak ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Abstract The aim of this research is to determine work-satiety activites of adviser teachers and their level of achievements. This research is thought to be a source for adviser teachers to take some necessary measures. In addition, this study may also be an important starting point for further investigations. This is because there has been non a systematic earlier investigation on work-satiety activities of adviser teachers. The investigation mainly based on a public survey that took place with 131 adviser teachers who work in high schools in Ankara and its central administrative district, namely; Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak and Yenimahalle. In order to improve reliability of the research all the 13 1 adviser teachers were considered for the survey. The survey (used for the present investigation), which had originaly been developed by Prof. Dr. Ali Balcı as a part of a doctora project to determine work- satiety of the headmasters, was redesigned and developed. The preliminary model of the survey was then improved further with the recommendation and critisation of some experts. A pilot study was carried out using 10 advicer teachers who were selected from some schools in Altındağ and Keçiören administrative districts. In the second sectoin of the survey, the personal characteristics of the advicer teachers and their frequency attendences to the course or seminars were examined. It was found that most of the adviser teachers do not have enough experience due to their short term seniority. It was also found that 1/5 of the advicer teachers have not attended to any seminar. Only 21 pecent of the advicer teachers to a seminar once, 15 percent twice, 16.4 three-times, 10 percent fourth- times, 6.6 percent fifth-times, and 11 percent attended sixth-times. These ratios clearly showed that the courses or seminars are not enough to improve the quality of the adviser teachers. T statistic was used to asses the results. It was found that there is a significant difference between the work-satiety of adviser teachers and their expectancies. As a result, it is suggested that some measures should be taken to eliminate these significant differences. «JSÖSffl