Ortaokul öğrencilerine yönelik robotik uygulamaların etkililiğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of robotic training for middle school students
- Tez No: 723580
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bilişim teknolojileri alanında yapılan ulusal ve uluslararası çalışmalar, STEM, Robotik ve kodlamanın giderek daha önemli hale geldiğini göstermektedir. Türkiye Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) göre, 5. ve 6. sınıf öğrencilerine Bilgi Teknolojileri ve Yazılım (BTY) dersi öğretim programında kodlama etkinlikleri yer almaktadır. Ancak robotik ve kodlama eğitiminin gelişimi ve uygulamaları konusunda hala sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, robotik kodlama uygulamalarının ortaokul öğrencileri üzerindeki etkililiğini araştırmaktır. Bu amaçla 6.sınıf BTY dersi kapsamında“Problem Çözme ve Programlama”ünitesi seçilmiştir. Bu ünitede yer alan kavram ve konulara yönelik robotik uygulamalar ve etkinlikler, MEB öğretim programı ve uzman görüşleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Araştırma 6. sınıf öğrencileri (n=9) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden biri olan yakınsayan paralel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Karma araştırma yönteminin nicel aşamasında tek grup ön test-son test deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Yönelik Öz-yeterlik Algısı Ölçeği”, yarı yapılandırılmış görüşme, araştırmacı günlüğü ve izleme formu kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS ile Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ile, nitel veriler ise içerik ve betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Elde edilen veriler, robotik kodlama uygulamalarının sınıf içinde yürütülmesi sonucunda, öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerine yönelik öz yeterlik algısı ölçeği ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Nitel veriler sonucunda robotik uygulamaların öğrencilerin eğlenmelerine, keyif almalarına ve mutluluklarına, sosyal ve iletişim becerilerinin gelişmesine, kendi gelişimlerinin farkında olmalarına, başarı duygularının artmasına, öğrenme isteklerinin artmasına ve kendilerine olan güvenlerinin ve tasarım becerilerinin gelişmesine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarından yola çıkarak gelecekte yapılacak araştırmalar için robotik etkinliklerinin tasarım becerisi ve takım çalışması gibi farklı değişkenler bağlamında incelenmesi, farklı yöntemler ve yaklaşımlar kullanılarak etkinliğinin araştırılması gibi bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The national and international studies regarding the field of information technologies show that STEM, Robotics and coding are becoming progressively important. According to the Ministry of Education (MOE) of Turkey, the 5th and 6th coding activities are included in the curriculum of the Information Technologies and Software (ITS) course for grade students. However, there are still limited studies about the development and applications of robotics and coding education. The aim of this study is to investigate the effectiveness of robotic coding applications on secondary school students. For this purpose, the“Problem Solving and Programming”unit was selected within the scope of the 6th-grade ITS course. Robotic applications and activities for the concepts and courses in this unit have been developed by taking into account the MOE's curriculum and expert opinions. The research was carried out with 6th-grade students (n=9). In the research, convergent parallel mixed method design, which is one of the mixed research methods, was used. In the quantitative phase of the mixed research method, a single-group pretest-posttest design was used. As data collection tool, the“Self-Efficacy Perception Scale for Computational Thinking Skill”, semi-structured interview, researcher's diary notes and follow-up form were used to collect data. Quantitative data were analyzed by Wilcoxon Signed Rank test with SPSS, and qualitative data were analyzed by content and descriptive analysis. As a result of the data obtained, robotic coding applications were carried out within the classroom, a statistically significant difference was found between the students' self-efficacy perception scale for their computational thinking skills scale pre-test and post-test scores. As a result of the qualitative data, it was concluded that robotic applications contributed to the students' fun, enjoyment, and happiness, the development of their social and communication skills, awareness of their own development, the increase of achievement their feelings, desire to learn, and their self-confidence, and the development of the design skills. Based on the results of this study, several suggestions were made for future research, such as examining robotic activities in the context of different variables such as design skills and teamwork, and investigating their effectiveness using different methods and approaches.