Başörtüsü çıkarma deneyimi: Nitel bir çalışma
Unveiling experience: A qualitative study
  1. Tez No: 723590
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı başörtüsünü çıkaran kadınların deneyimini ve başörtüsü çıkarma sürecinde karşılaştıkları travmatik olayları derinlemesine anlamaktır. Araştırmada başörtüsünü çıkaran kadınların aileleri ve çevrelerindeki değerler, örtünme kararlarını etkileyen faktörler, örtünme süreci ve karşılaştıkları olaylar, başörtüsü çıkarma kararını etkileyen faktörler, başörtüsü çıkarma süreci ve karşılaştıkları olaylar, aileye ve arkadaşlara açılma süreçleri, sosyal destek algıları, başörtüsünü çıkardıktan sonraki süreçte olan deneyimleri ve gelecek planları anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada başörtüsünü çıkarmış ya da henüz çıkarma sürecinde olan 11 kadın katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan derinlemesine görüşmelerde elde edilen veri yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verinin analizi sonucunda“Aile ve Çevre”,“Örtünme”,“Başörtüsü Çıkarma Kararını Vermek ve Çıkarmak”,“Aileye ve Arkadaşlara Açılma Eylemi”,“Başörtüsünü Çıkardıktan Sonra”ve“Gelecek Planları”olmak üzere 6 üst düzey tema ortaya çıkmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, başörtüsünü çıkaran kadınların örtünme ve başörtüsü çıkarma sürecinde çeşitli travmatik olaylar ile karşılaştıklarını ve travma sonrası stres belirtileri gösterdiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to deeply understand the experience of women who unveil and the traumatic events they face. In the research, it was aimed to understand the values of family and social circle, the factors affecting the decision of veiling, the experience of veiling, the factors affecting the decision of unveiling, the experience of unveiling, the disclosure to family and friends, their perceptions of social support, and the experiences of after unveiling. In-depth interviews were conducted with 11 female participants who were unveiled or in the process of unveiling. The data obtained from the in-depth interviews were analyzed with the interpretive phenomenological analysis method. As a result of the analysis, 6 high-level themes emerged as“Family and Environment”,“Veiling”,“Making the Decision to Unveil”and“Disclosure to Family and Friends”,“After Unveiling”, and“Future Plans”. The findings of the study show that women who take off the headscarf face various traumatic events during the process of veiling and removing the headscarf and show signs of post-traumatic stress.