Vakum tüplü ısı borulu güneş kollektörlerinin farklı çalışma akışkanlarıyla deneysel incelenmesi
Experimental i̇nvestigation of vacuum tube heat pipe solar collectors with different working fluids
  1. Tez No: 723593
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda vakum tüplü güneş kollektörlerinin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu sistemlerin soğuk hava koşullarına dayanıklı olması önemlidir ve verimlerindeki en ufak değişiklik büyük farklılıklar yaratmaktadır. Bu tez çalışmasında aynı şartlar altında deneyler yapılabilmesi için bir güneş simülatörü kurulmuştur Metanol, etanol, aseton ve etilen glikol-su karışımları, vakum tüplü ısı borusuna doldurulmuştur. Bu vakum tüplü ısı boruları hazırlanan güneş simülatörü ile deneysel olarak incelenmiş sistemin zamana bağlı sıcaklık grafikleri ve verim grafikleri karşılaştırılmıştır. Yapılan deneyler ve hesaplamalar sonucunda 150. dakikada en yüksek sıcaklık 4ml %50 EG-su karışımı ,5ml etanol, 5ml metanol ve 8ml aseton için sırasıyla 97,14℃, 88,97℃, 86,44℃ ve 79,71℃ dir. İlk 30 dakika sonunda EG-su karışımı, aseton, metanol ve etanol arasında en yüksek verim %79 ile asetona aittir. Zaman ile değişen verimler sonucunda 150.dakikada en iyi verim %29 olarak %50 EG-su karışımına aittir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of vacuum tube solar collectors has been increasing day by day. These systems must be resistant to cold weather conditions, and the slightest change in efficiency makes a big difference. In this thesis, a solar simulator was set up to conduct experiments under the same conditions. Methanol, ethanol, acetone and ethylene glycol-water mixtures were filled into a vacuum tube heat pipe. These vacuum tube heat pipes were compared with the solar simulator and the time dependent temperature graphs and efficiency graphs of the experimentally investigated system. As a result of the experiments and calculations, the highest temperature at the 150th minute is 97.14℃, 88.97℃, 86.44℃ and 79.71℃ for 4ml 50% EG-water mixture, 5ml ethanol, 5ml methanol and 8ml acetone, respectively. At the end of the first 30 minutes, the highest yield among EG-water mixture, acetone, methanol and ethanol belongs to acetone with 79%. As a result of the yields changing with time, the best efficiency at the 150th minute belongs to the 50% EG-water mixture as 29%.