Relationship between corporate governance and profitability: An emperical analysis from an Iraqi and Turkish bank
Kurumsal yönetim ve karlılık ilişkisi: Bir Irak ve Türk bankasından ampirik analiz
  1. Tez No: 723594
  2. Yazar: BISHREE HASAN EESEE ALSHABEEB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, hem Türkiye'de hem de Irak'ta bankacılık sektöründe yönetim kurulu profili gibi kurumsal yönetim ile sahiplik yapısı ve finansal performans arasındaki ilişkiyi araştırmak ve aralarındaki farklılıkların olup olmadığını yapılandırmak ve bu hedefe ulaşmak için sahip olduğumuz bu hedefe ulaşmaktır. Irak'tan ticari banka ve Türkiye'den AK banka seçildi Yönetim kurulu profili ve ortaklık yapısı gibi bağımsız faktör kurumsal yönetim değişkenleri yönetim kurulu profili, bilgilendirme ve ortaklık yapısı iken, bağımlı değişkenler finansal performans karlılık, geri ödeme kapasitesi açısından ölçülmüştür. , ödeme gücü, likidite ve finansal verimlilik. Yönetim kurulu profili gibi kurumsal yönetim ile sahiplik yapısı ve finansal performans arasındaki ilişkiyi test etmek için regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular, yönetim kurulu profili ve sahiplik yapısı gibi bir kurumsal yönetim faktörü olarak yönetim kurulu profilinin, Irak ticari bankasındaki finansal performans üzerinde bir etkisi olmadığını göstermiştir. Aksine Türkiye'de AK Bank'ta elde edilen sonuçlar yönetim kurulu profilinin finansal performansı olumlu yönde etkilediğine dair literatürü desteklemiştir. Sonuçlar ayrıca, yönetim kurulu profili ve sahiplik yapısı faktörü gibi kurumsal yönetimin bir değişkeni olarak bilgi ifşası ve sahiplik yapısının her iki bankada (Irak'taki ticari banka ve Türkiye'deki AK bankası) finansal performansı olumlu yönde etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study was to investigate the relationship between corporate governance like board profile and ownership structure and financial performance in the banking sector in both of Turkey and Iraq and to configure out if there are differences between them and to achieve this goal we have chosen the commercial bank from Iraq and the AK bank from Turkey The independent factor corporate governance like board profile and ownership structure variables were board profile, information disclosure, and ownership structure , while the dependent variables financial performance was measured in terms of profitability, repayment capacity, solvency, liquidity and financial efficiency. Regression analysis was done to test the relationship between the corporate governance like board profile and ownership structure and financial performance. The findings showed that board profile as a factor of corporate governance like board profile and ownership structure does not have impact on the financial performance in the commercial bank of Iraq. in the contrary the results in the AK bank in turkey supported the literature that the board profile positively influence the financial performance. The results also showed that information disclosure, and ownership structure as a variables of corporate governance like board profile and ownership structure factor positively influence the financial performance in both banks (commercial bank in Iraq and AK bank in Turkey) positively and significantly affects financial performance.