Nübüvvet bağlamında deizm'in eleştirisi
The criticism of deism in the context of nubuvvet
  1. Tez No: 723598
  2. Yazar: FATMA BETÜL ÇAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ GÜNDOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam ve Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Deizm'in, 18. Yüzyılda özellikle Hıristiyanlık dinine bir tepki olarak ortaya çıkışı ve geleneksel dinlerin inanç esaslarını eleştiren yaklaşımları irdelenmeye çalışılmıştır. Son dönemlerde yeniden güncel hale gelen Deizm anlayışı, akla duyulan güven, âleme müdahil olmayan Tanrı anlayışı ve savunduğu doğal din ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Modern dönemde özellikle gençler üzerinde etkisi olan Deizm, neden bir düşünce ve yaşam biçimi haline gelmeye başladı? İnsanları Deizm e yönlendiren etkenler nelerdir? gibi sorular başta olmak üzere Deizm'in ortaya çıkmasında etkili olan etmenler incelenmiştir. Deizm'in Tanrı, nübüvvet, ahiret gibi iddialarına karşı İslâm'ın inanç esasları çerçevesinde eleştirel bir yaklaşımla bu fikirlerinin ne kadar geçerli olabileceği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the emergence of Deism as a reaction to Christianity in the 18th century and the approaches that criticize the belief principles of traditional religions have been examined. Deism, which has come back currently, attracts attention with its trust in the mind by some people, the understanding of God that is not involved in the realm, and the natural religion it defends. Why did Deism, which had an impact especially on young people in the Modern Period, started to become a way of life and thought? What are the factors that direct people to deism? The factors affecting the emergence of deism were examined, especially such questions. Against the claims of deism such as God, prophethood and the hereafter, the validity of these ideas was questioned with a critical approach within the framework of the belief principles of Islam.