Akut iskemik inmeli olgularda hemorajik transformasyon gelişimini öngörmede MRG bulgularının tanı değerinin araştırılması
Assesment of diagnostic value of MRİ variables for hemorhhagic transformation development in patient with acute ischemic stroke
  1. Tez No: 723599
  2. Yazar: DİLEK CANSU ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda amacımız akut iskemik inme (Aİİ) geçiren hastalarda hemorajik transformasyon (HT) gelişiminin Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) bulguları ile ilişkisini ve hangi MRG bulgusunun yüksek volümlü hemoraji ile ilişkilendirilebileceğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında hastanemiz acil servisinde Aİİ ön tanısı ile görüntüleme yapılmış hastaların Diffüzyon Ağırlıklı Görüntüleme (DAG) incelemeleri retrospektif olarak incelenmiştir. Değerlendirme kriterlerimize uyan iskemik inme sonrası HT gelişen 54 (vaka), HT gelişmeyen 51 (kontrol) olmak üzere toplam 105 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Her iki grupta hastaların diyabetes mellitus (DM), hipertansiyon, antiagregan-antikoagulan ajanların düzenli kullanım öyküsü incelenmiş ve bu parametrelerin HT gelişimi ve volümü üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Küçük damar hastalığı Fluid Attenuated Inversion Recovery (FLAIR) incelemelerden değerlendirilmiş ve Fazekas sınıflamasına göre sınıflandırılmış; Susceptibility Weighted Imaging (SWI) görüntülerde mikrohemorajiler değerlendirilmiş '0: Yok, 1-3: Hafif, 3-10: Orta, >10: Ciddi' olarak sınıflandırılmış ve alt grupların HT gelişimi ve volümü üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Hastaların başvuru esnasında elde edilen DAG incelemelerinde ortalama Apparent Diffusion Coefficient (ADC) değeri ölçülmüş ve iskemi volümü (İV) 3D Slicer (http://www.slicer.org, versiyon 4.11) isimli ücretsiz yazılım kullanılarak ölçülmüştür. Hastaların kontrol kranial MRG incelemelerinde SWI sekansta benzer yöntemle hemoraji volümü (HV) ve DAG incelemede kontrol İV'leri ölçülmüştür. Elde edilen HV'ler infarkt içerisinde kapsadığı alan göz önünde bulundurularak HV/İV oranı olarak ifade edilerek tüm değişkenlerle ilişkisi test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Backround: Our aim in this study is to assess relationship between Magnetic Resonance Imaging (MRI) variables and development of hemorrhagic transformation (HT) among acute ischemic stroke patients. Additionally we aim to assess which MRI variables is associate with high volume HT. Material and Methods: We retrospectively analyzed Diffusion Weighted Imaging (DWI) series belonging to the patients whowere admitted to our hospital emergency room with preliminary diagnosis of acute ischemic stroke. We included 105 patients who provided the evaluation criteria in our study. HT developed in 54 (case) of these patients, while it did not develop in 51 (control). Diabetes mellitus (DM), hypertension, regular use of antiplatet-anticoagulant agents in both groups were examined and the effects of these parameters on the development and volume of HT were evaluated. Small vessel disease evaluated from 'Fluid Attenuated Inversion Recovery' (FLAIR) sequence and classified according to Fazekas scale. Microhemorrhages evaluated in 'Susceptibility Weighted Imaging' (SWI) sequence and classified as '0: no microhemorrhage, 1-3: mild, 3-10: moderate, >10: severe'. The effects of subgroups on HT development and volume were analyzed. The mean Apperent Diffusion Coefficient (ADC) value was measured on DWI examinations obtained at the time of admission, and the infarction volume was measured using a free software called 3D Slicer (http://www.slicer.org, version 4.11). Hemorrhage volume was measured with a similar method on SWI sequence and follow-up infarction volumes were measured in DWI sequence, in the follow-up MRI examinations of the patients. The hemorrhage volumes obtained were expressed as the hemorrhage volume/ischemia volume ratio, considering the area occupied in the ischemic brain tissue and the association with all variables were tested.