İnanç bağlamında nübüvvetin gerekliliği
The necessity of nubuvvat in the context of faith
- Tez No: 781978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CÜNEYT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Nübüvvet konusu Kelâm İlminde önemli bir yer kaplamaktadır. Zira İlahiyyat, Nübuvvat ve Sem'iyyat başlıkları altında incelen Kelâm İlminin bu tasnifinden de anlaşılacağı üzere Peygamberlik meselesi bu alanın üçte birini teşkil edecek kadar önemlidir. Nitekim iman esaslarının temellerinden birisi de peygamberliğe iman konusudur. İnsanlık tarihi incelendiğinde insanların Allah'ın varlığından ziyade, peygamberlik kurumunu tartışma konusu yaptıkları görülecektir. Diğer bir deyimle; geçmişte ve günümüzde, birçok insan Allah'a inandığını söylemekle birlikte peygamberlere ve bu doğrultudaki inanç esaslarına kayıtsız kalabilmiş; farklı bir kısmı da mutlak hakikate ulaşma noktasında aklın yegâne vasıta olduğunu ileri sürerek nübüvvet müessesesini açıkça inkâr etmişlerdir. Peygamberler vasıtasıyla inen vahye bigâne kalan insanlar olduğu gibi; söz konusu ilahî mesajı bütünüyle reddedenler de olmuştur. Uzantıları günümüze kadar da devam eden bu tavrın arka planını ve sonuçlarını irdelemek bu çalışmayı gerekli kılmıştır.“İnanç Bağlamında Nübüvvetin Gerekliliği”ismini verdiğimiz bu çalışma üç ana bölümde incelenmiştir. Araştırmada öncelikle insanın mahiyeti ortaya konmaya çalışılmış ve tespit edilen mahiyeti gereği insanın peygamberlere olan ihtiyacı farklı açılardan ele alınmıştır. Topluma yararlı ve sorumluluğunu bilen üstün ahlak sahibi bireylerin yetişmesi bağlamında peygamberlerin büyük katkısı olduğu görülmüştür. Vahyi öğrenme ve anlama açısından da insanların peygamberlere ihtiyacı olduğu gibi, akılla ilk etapta kavranamayan konular noktasında da bir bakıma akla destek vermişlerdir. Bu nedenle çalışmanın devamında nübüvvet kurumuna ve kavramına yöneltilen eleştiriler incelenmiş, nübüvveti inkâr eden kişi ve grupların iddiaları irdelenmiş; geçmişten günümüze etkisini sürdüren Deizm akımının temel görüşleri ve peygamberlikle ilgili yaklaşımları üzerinde özellikle durulmuş ve durum tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Kuşkusuz Nübüvvete karşı cephe alan kişi ve akımların sadece İslam dünyası dışında değil; tam aksine Müslüman camiası içinde de karşıt oluşumların meydana geldiği görülmüştür. Nitekim“Kur'an bize yeter”söylemi ile güya vahiy yegâne kaynak kabul edilmiş ve peygamberin bıraktığı sünnet mirasına ihtiyaç olmadığı iddia edilmiştir. Dini hayatın oluşumunda ve yaratıcı ile ilişkimizin düzenlenmesinde peygamberin otoritesi önemlidir. Dinin sosyal hayatta görünürlüğünü sağlayan vahyi temsil eden peygamberin sünnetidir. Bu nedenle nebevi otorite daima muhafaza edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The subject of nubuvvat has an important place in the Science of Kalam. Because as it can be understood from this classification of the Science of Kalam, which is examined under the titles of Theology, Prophethood, and Sem'iyyat, the issue of prophethood is so important that it constitutes one-third of this field. Actually, one of the foundations of faith is belief in prophethood. When the history of humanity is examined, it is seen that people have made the institution of prophethood the subject of discussion rather than the existence of God. In other words, in the past and present, although many people say that they believe in God, they have remained indifferent to the prophets and the principles of belief in this direction; a different part of them openly denied the institution of prophecy, claiming that reason is the only way to reach the absolute truth. Just as there are people who are ignorant of the revelation revealed through the prophets, there are people who reject the divine message in question entirely. Examining the results and background of this attitude, the extensions that continue until today necessitate this study. This study, which we named“The Necessity of Nubuvvat in the Context of Faith,”has been examined in three main sections. In the research, firstly, the essence of man is tried to be revealed, and man's need for prophets is discussed from different perspectives due to the detected essence. It has been seen that the prophets have made a great contribution in the context of raising individuals with superior morals who are helpful to society and know their responsibility. Not only did people need prophets in terms of learning and understanding the revelation, but they also supported reason in a way in terms of issues that could not be grasped with the mind at first. For this reason, in the rest of the study, the criticisms directed to the institution and term of nubuvvat are examined; the claims of people and groups who denied nubuvvat are discussed; the main views of the Deism movement, which have continued its influence from the past to the present, and its approaches to prophethood have been especially emphasized, and the situation has been tried to be determined. Undoubtedly, the people and movements who took a side against Nubuvvat are not only outside the Islamic world; on the contrary, it has been observed that opposing formations have occurred within the Muslim community. However, revelation is accepted as the only source with the phrase“The Qur'an is sufficient for us,”and it is claimed that there is no need for the Prophet's Sunnah heritage. The authority of the prophet is essential in the formation of religious life and the regulation of our relationship with the creator. The sunnah of the prophet represents the revelation that provides the visibility of religion in social life. Therefore, the prophetic authority must always be maintained.