Doğaltaş CNC makinelerinin çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak seçimi
Selection using multi criteria decision making methods of natural stone CNC machines
  1. Tez No: 723605
  2. Yazar: DOĞANCAN AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, günümüz artan nüfus ile yapı sektörü de hızla ilerlemektedir. Bu ilerleme doğrultusunda doğaltaşlara olan rağbet de gittikçe artmaktadır. Hem güzel görüntüsü hem doğal oluşu hem de insan sağlığı açısından zararlı bir etkisinin bulunmaması doğal taşlara olan ilgiyi iyice artmıştır. Beraberinde tüketici farklı, özel ve hatta kendine has tasarımlar ile üreticilerin kapılarını çalmaya başlamıştır. Üreticiler, gelen talepler doğrultusunda tüketici taleplerine ayak uydurmaya çalışmaktadır. Bu durumda ise üreticileri daha kısa sürede daha kaliteli bir ürün üretmeye itmiştir. Bu şekilde yapılacak üretimler için teknolojik makinalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda doğaltaş sektöründe ve bu sektöre hizmet veren sektörlerde (makine, sarf malzemeler vb.) ürünler geliştirmişlerdir. Sanatsal ve özel projelerde yüzeyi işlenmiş ve özel ebatlarda tasarlanmış dekoratif doğaltaşlara talep artmıştır. Bu tasarımları karşılamak için bilgisayar kontrollü CNC makinelerine talep artmıştır. Bu çalışmada mermer işleme sektöründe en fazla kullanılan 5 eksenli CNC makine markaları belirlenmiştir. Belirlenen markaların özellikleri hem üreticilerden hem de kullanan operatörlerden alınan makine ve ekipman özellikleri birbirleri ile kıyaslanmıştır. CNC makinelerinin kıyaslanacak özellikleri; ekonomi ölçütü, teknik özellik ölçütü, müşteri memnuniyeti ölçütü ve kullanım koşulları ölçütü 4 ana grupta toplanmıştır. Üretici ve operatörlerden alınan veriler doğrultusunda Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve İdeal Çözüme Benzer Tercih Sıralama Tekniği (TOPSIS) kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda makine seçiminde etkili olan yöntem belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, today with the increasing population, the construction industry is progressing rapidly. In line with this progress, the demand for natural stones is increasing day by day. Both its beautiful appearance, its natural nature and the absence of any harmful effects on human health have increased the interest in natural stones. Along with this, the consumer started to knock on the doors of the manufacturers with different, special and even unique designs. Manufacturers try to keep up with consumer demands in line with incoming supplies. In this case, it pushed the manufacturers to produce a higher quality product in a shorter time. Technological machines are needed for the productions to be made in this way. In line with these needs, they have developed products in the natural stone sector and in the sectors that serve this sector (machinery, consumables, etc.). In artistic and special projects, demand for decorative natural stones with surface processed and designed in special sizes has increased. Demand for computer-controlled CNC machines has increased to meet these designs. In this study, the most used 5-axis CNC machine brands in the marble processing industry were determined. The features of the determined brands were compared with each other with the machine and equipment features obtained from both manufacturers and operators. Compared features of CNC machines; economy criterion, technical feature criterion, customer satisfaction criterion and usage conditions criterion are gathered in 4 main groups. It has been analyzed using the Analytical Hierarchy Process(AHP)and the Ideal Solution-like Preference Ranking Technique (TOPSIS) in line with the data received from the manufacturers and operators. As a result of the analysis, the method that is effective in machine selection has been determined.