Sınıf 3 kaviteye sahip maksiller orta keser dişlerde kompozit restorasyonlu ve restorasyonsuz lamina vener uygulaması; marjinal ve internal uyum, renk ve kırılma dayanımının in vitro değerlendirilmesi
Application of laminate veneers with and without composite restoration to maxillary central i̇ncisors with class iii cavities; in vitro evaluation of marginal and internal fit, color and fracture
  1. Tez No: 723612
  2. Yazar: MEHMET OZAN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜLERYÜZ GÜRBULAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Çalışmamızın amacı sınıf 3 kaviteye sahip dişlerde kavitenin kompozitle restore edilerek lamina vener hazırlanması ve kavitenin restore edilmeden lamina venere dahil edilmesinin marjinal ve internal uyum, renk, translüsens ve kırılma dayanımına etkisini in vitro olarak değerlendirmektir. Çalışmamızda 36 adet akrilik diş kontrol, dolgu, kavite grubu olarak 3 gruba bölünmüştür. Dolgu ve kavite grubunda bulunan dişlerde bukkal yüzey 9 eşit dörtgen parçaya bölünerek meziyal, orta üçlüdeki dörtgen seçilerek 2.5 mm derinliğinde kaviteler hazırlanmıştır. Dolgu grubundaki dişler akıllı kromatik kompozit ile restore edilirken, kavite grubu dişlere herhangi bir restorasyon uygulanmamıştır. Her gruba silikon anahtar ile 0.5 mm derinlikte, 1mm insizal redüksiyonla chamfer bitim lamina vener preparasyonu uygulanmıştır. Prepare edilen dişlerden ağız içi tarayıcıyla dijital ölçüler alınarak laboratuvara aktarılmıştır. Dental tasarım uygulamasıyla 0.5 mm kalınlığında, 1 mm insizal uzunluğa sahip lamina venerler tasarlanmıştır. Hazırlanan tasarımlardan CAD/CAM cihazıyla lityum disilikat A1 HT bloklar kullanılarak lamina vener üretilmiştir. Üretilen lamina venerlerin marjinal ve internal uyumlarını değerlendirmek amacıyla silikon replika tekniği kullanılarak, stereomikroskopte 25x büyütme altında ölçümler yapılmıştır. Her bir diş için 19 ayrı noktadan her defasında 3 ölçüm yapılmış ve ortalamaları alınmıştır. Kavite grubu lamina venerler kalınlık değişimi olan tek grup olduğu için spektrofotometre kullanılarak meziyal ve distal yüzeylerinden siyah ve beyaz fonda ölçümler yapılmıştır. Ölçümlerden elde edilen L, a, b, değerleri kullanılarak translüsens parametresi Δe formülü kullanılarak hesaplanmıştır. Lamina venerler hem ışıkla hem de kimyasal olarak sertleşen rezin simanlarla üretici talimatlarına uygun olarak simante edilmiştir. Her dişten spektrofotometreyle hem tüm yüzey hem de kavitenin lokalize olduğu bölgeden renk ölçüm işlemi yapılmıştır. Δe formülü kullanılarak grupların birbirleri arasındaki renk farkı tüm yüzey ve lokalize olarak hesaplanmıştır. Tüm örneklere özel olarak hazırlanan düzenekle dişin uzun aksına 135 dereceyle kuvvet uygulanarak kırılma dayanımları test edilmiştir. İstatistiksel analizler tek yönlü varyans analizi kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler ışığında kavitenin restore edildiği durumda da, restore edilmediği durumda da hazırlanan lamina venerlerin marjinal ve internal uyumları klinik kabul edilebilir sınırlar içersindedir. Ancak kavitenin bulunduğu bölgede marjinal ve internal uyum değerleri daha yüksek kaydedilmiştir. Renk açısından yapılan değerlendirmelerde elde edilen renk farkı değerleri hem tüm yüzeyler için hem de lokalize olarak klinik kabul edilebilir değer olan Δe=3.7'den küçük bulunmuştur. Kavite grubundaki lamina venerlerde kalınlığın artması lokalize olarak daha opak bir alanın oluşmasına neden olmaktadır. Gruplar arasında kırılma dayanımı açısından anlamlı bir fark bulunmamış olsa da en yüksek değerler kavite grubunda kaydedilmiştir. Kırılma dayanımı testleri sırasında en fazla desimantasyon dolgu grubunda görülürken en az ise kontrol grubunda gözlemlenmiştir. Yapılan tüm testlerin sonucu olarak sınıf 3 kaviteye sahip dişler için kavitenin lamina venere dahil edilmesi, kavitenin restore edilmesi sonrası hazırlanan lamina venerlere alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate in vitro the effect of preparing the laminate veneer by restoring the cavity with composite and including the laminate veneer without restoring the cavity on the marginal and internal fit, color, translucency and fracture strength in teeth with class 3 cavities. In our study, 36 acrylic teeth were divided into 3 groups as control, filling and cavity groups. The buccal surface of the teeth in the filling and cavity group was divided into 9 equal parts and 2.5 mm deep cavities were prepared in the mesial. While the teeth in the filling group were restored with smart chromatic composite, no restoration was applied to the teeth in the cavity group. Chamfer finish line laminate veneer preparation was applied to each group with a silicone key at a depth of 0.5 mm with 1 mm incisal reduction. Digital impressions were taken from the prepared teeth with an intraoral scanner and transferred to the laboratory. Laminate veneers with 0.5 mm thickness and 1 mm incisal length were designed with dental design application. The prepared designs were produced with a CAD/CAM device using lithium disilicate A1 HT blocks. In order to evaluate the marginal and internal compliance of the produced laminate veneers, measurements were made under 25x magnification using the silicone replica technique. For each laminate veneer, 3 measurements were made each time from 19 different points and the averages were taken. Since the laminate veneers were the only group in the cavity group teeth with thickness variation, measurements were made from the mesial and distal surfaces on a black and white background using a spectrophotometer. Using the L, a, b, values obtained from the measurements, the translucency parameter was calculated using the Δe formula. Laminate veneers were cemented with dual-cured resin cements in accordance with the manufacturer's instructions. Color measurement was performed from each tooth with a spectrophotometer, both on the entire surface and the region where the cavity was localized. Using the Δe formula, the color difference between the groups was calculated as the entire surface of the laminate veneer and the localized area of the cavity. The fracture strength was tested by applying a force of 135 degrees to the long axis of the tooth with a specially prepared setup for all samples. Statistical analyzes were performed using one-way analysis of variance. In the light of the data obtained in this study, the marginal and internal compatibility of the prepared laminate veneers are within clinically acceptable limits, whether the cavity is restored or not. However, marginal and internal adaptation values were recorded higher in the region where the cavity is located. The color difference values obtained in the evaluations made in terms of color were found to be smaller than Δe=3.7, which is the clinically acceptable value both for all surfaces and locally. The increase in the thickness of the laminate veneers in the cavity group causes the formation of a more opaque area localized in the cavity region. Although there was no significant difference between the groups in terms of fracture strength, the highest values were recorded in the cavity group. During the fracture strength tests, decementation was observed the most in the filling group, while it was observed the least in the control group. As a result of all tests, for teeth with class 3 cavities, inclusion of the cavity in the laminate veneer may be an alternative to the laminate veneers prepared after the restoration of the cavity.