Derin dentin çürüğüne sahip süt azı dişlerinin sınıf II restorasyonunda dört farklı restoratif materyalin klinik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical success of four different restorative materials in classII restoration of primary molars with DEEP dentin caries
  1. Tez No: 761839
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU BODUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ZAHİT ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, süt azı dişlerinde parsiyel çürük uzaklaştırılmasını takiben kaviteye yerleştirilen, flor içerikli 4 farklı restoratif materyalin klinik başarılarının 12 aylık takip süresince değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmamızda yaşları 5-9 arasında değişen 80 çocuğun derin dentin çürüğüne sahip 250 adet süt azı dişi, çürük lezyonunun selektif olarak uzaklaştırılmasının ardından hibrit cam iyonomer siman (Equia Forte HT), çinko ile güçlendirilmiş yüksek viskoziteli cam iyonomer siman (Chemfil Rock), rezin modifiye cam iyonomer siman (Fuji II LC) ve alkasit materyal (Cention N) ile restore edilmiştir. Materyallerin klinik başarıları 1, 3, 6 ve 12. aylarda Modifiye USPHS kriterleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, 12 ay süresince 183 adet restorasyonun takibi yapılmış ve toplam 6 dişte pulpal enfeksiyon meydana geldiği görülmüştür. Hiçbir dişte pulpal perforasyon meydana gelmemiştir. Retansiyon açısından değerlendirildiğinde, en başarılı materyal Fuji II LC (%92,86) iken bunu sırasıyla, Chemfil Rock (%81,49), Equia Forte (%78,95) ve Cention N (%75) izlemektedir. Materyaller arasında 12.ay sonunda retansiyon kriteri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). Diğer modifiye USPHS kriterleri değerlendirildiğinde kenar renklenmesi kriterine göre en başarılı materyal Fuji II LC, kenar uyumu ve anatomik form kriterine göre ise Cention N, renk uyumu kriterine göre ise Equia Forte HT olmuştur. Bu kriterlerden kenar uyumu, kenar renklenmesi ve anatomik form kriterlerinde 12.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the clinical success of 4 different restorative materials containing fluoride, placed in the cavity after partial caries removal in primary molars, during a 12-month follow-up period. Method: In our study, 250 primary molars with deep dentin caries in 80 children aged 5-9 years, after selective removal of the caries lesion, hybrid glass ionomer cement (Equia Forte HT), zinc reinforced high viscosity glass ionomer cement (Chemfil Rock), resin modified restored with glass ionomer cement (Fuji II LC) and alkacid material (Cention N). The clinical success of the materials was evaluated at 1, 3, 6 and 12 months using the Modified USPHS criteria. Results: In our study, 183 restorations were followed for 12 months and pulpal infection occurred in a total of 6 teeth. No pulpal perforation occurred in any tooth. When evaluated in terms of retention, Fuji II LC (92,86%) is the most successful material, followed by Chemfil Rock (81,49%), Equia Forte (78,95%) and Cention N (75%). There was no statistically significant difference between the materials in terms of retention criteria at the end of the 12th month (p>0.05). When the other modified USPHS criteria were evaluated, Fuji II LC was the most successful material according to the marginal discoloration criteria. Cention N according to the marginal adaptation and anatomical form criteria, and Equia Forte HT according to the color match criteria.