Hemşirelik öğrencilerinin öz yönetimli öğrenme becerileri ile mesleki değerleri arasındaki ilişki
The relationship between the self-di̇rected learning skills and professional values of nursing students
- Tez No: 723615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN ÖZ YÖNETİMLİ ÖĞRENME BECERİLERİ İLE MESLEKİ DEĞERLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ Pandemi döneminde hemşirelik eğitiminin uzaktan eğitimle sürdürülmesi öğrencilerin kendi eğitimlerinde daha fazla sorumluluk almasını sağlarken, mesleki değer gelişimi açısından nasıl bir ilerleme kaydedildiğini merak konusu haline getirmiştir. Çalışma, hemşirelik öğrencilerinin öz yönetimli öğrenme becerileri ve mesleki değer uyumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma evrenini 1 Ocak- 30 Mart 2021 tarihleri arasında bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören 1032 hemşirelik öğrencisi, örneklemini ise çalışma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 773 öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Öz Yönetimli Öğrenme Beceri Ölçeği'' ve ''Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeği-Revize (HMDÖ-R)'' ile toplandı. İstatiksel analiz için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 programı kullanıldı. Öğrencilerin mesleki değer ölçeği toplam puan ortalaması 104,13±14,97; alt boyut puan ortalamaları ise bakım 64,13±9,45, profesyonellik 27,59±4,75 ve güven 12,41±1,91'idi. Hemşirelerin Öz Yönetimli Öğrenme Beceri Ölçeği toplam puan ortalaması 87,19±10,41; alt boyut puan ortalamaları güdülenme 30,37±3,81, öz kontrol 19,51±3,12, öz izleme 20,44±2,65, öz güven 16,86±2,25 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN THE SELF-DİRECTED LEARNING SKILLS AND PROFESSIONAL VALUES OF NURSING STUDENTS Continuing nursing education with online education during the pandemic period has enabled students to take more responsibility in their own education, and it has made it a matter of curiosity how progress has been made in terms of professional value development. The study was carried out as a descriptive and relationship design to determine the relationship between nursing students self-directed learning skills and professional values. The population of the research consisted of 1032 nursing students studying at a university between January 1 and March 30, 2021, and the sample consisted of 773 students who met the study criteria and agreed to participate in the research. Research data were collected with the“Personal Information Form”,“Self-Directed Learning Skills Scale”and“Nurses' Professional Values Scale-Revised (NPVS-R)”. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 program was used for statistical analysis. The mean score of the students professional value scale was 104.13±14.97; sub-scale mean scores were 64.13±9.45 for caregiving, 27.59±4.75 for professionalism and 12.41±1.91 for trust. Nurses Self-Directed Learning Skills Scale total score average was 87.19±10.41; sub-scale mean scores were found to be 30.37±3.81 for motivation, 19.51±3.12 for self-control, 20.44±2.65 for self-monitoring, and 16.86±2.25 for self-confidence.