Meslek yüksekokullarının eğitim niteliğinin öğrenci görüşleriyle değerlendirilmesi
An evaluation of educational quality of vocational schools by student opinions
  1. Tez No: 723616
  2. Yazar: ZEYNEP DİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, meslek yüksekokullarında verilen eğitimin niteliğinin öğrenci görüşleri ile ortaya konulması ve eğitimin niteliği ile çıkarımlarda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem uygulanmış, nicel ve nitel yöntem bir arada kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamada kullanılan nicel yöntemde, araştırmacı tarafından geliştirilen“Meslek Yüksekokullarında Eğitimin Niteliği Öğrenci Ölçeği”kullanılarak, elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Nicel bulgularda, öğrencilerin nitelik ile ilgili düşüncelerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği, sosyo-ekonomik durum ve öğrencilerin öğrenim gördükleri programa göre ise anlamlı bir farklılık sergilediği sonucuna ulaşılmıştır. Nitel veri toplama aşamasında ise, görüşme tekniği kullanılarak, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilen metinler tümevarımsal bir yaklaşım izlenerek içerik analizine tabi tutulmuştur. Verilerin analizinde NVIVO 11 yazılımından yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel bulgularında ise, öğrencilerin eğitim niteliği ile ilgili en çok; fiziksel ve teknolojik koşullar, uygulama, öğretmen, öğrenci öğretmen ilişkisi, sınıf mevcudu, eğitimin mesleki açıdan yetersizliği, ders saatlerinde yetersizlik, niteliksiz yönetim ve sosyal faaliyetlerin olmaması gibi temalara vurgu yaptıkları görülmüştür. Araştırmada, üniversitelerin nitelik/kalite komisyonlarının birbirleri ile eşgüdüm içinde çalışması, komisyonların meslek yüksekokullarının eğitim niteliğinin arttırılmasına katkı sağlaması ve meslek yüksekokullarının nitelikli ara eleman yetiştirme amacının gerçekleşmesi için, her türlü alt yapının hazırlanması gerektiğine ilişkin çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper is aimed to reveal the quality of the education given in vocational schools with the opinions of the students and to make inferences with the quality of the education. Quantitative and qualitative methods were used together as the method in the research. In the quantitative method used in data collection in the research, the“Quality of Education in Vocational Schools, Student Scale”developed by the researcher was used and the data obtained were analysed with the SPSS program. In the quantitative findings, it was concluded that the opinions of the students about the quality did not differ significantly according to the gender variable but showed a significant difference according to the socio-economic status and the programme which they study. In the qualitative data collection phase, data were collected through a semi-structured interview form using the interview technique. Content analysis technique was used in the analysis of qualitative data. The texts obtained from the interviews with the students were subjected to content analysis by following an inductive approach. NVIVO 11 software was used in the analysis of the data. In the qualitative findings of the research, the most related to the educational quality of the students; It was seen that they emphasized the themes such as physical and technological conditions, practice, teacher, student-teacher relationship, class size, professional inadequacy of education, inadequacy of course hours, unqualified management, and lack of social activities.