Normallik denetiminde geometrik yaklaşım
A geometric approach in normality check
  1. Tez No: 723622
  2. Yazar: SERHAT ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜVEN GÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Verilerin normal dağılım biçiminde dağılım gösterip göstermemesine göre analizlerde parametrik ya da nonparametrik istatistiksel yöntemler kullanıldığı için verinin normallik tespiti yapılmalıdır. Normal dağılıma sahip olmayan veriler için nonparametrik yöntemler kullanılır ancak parametrik yöntemlere göre başarısız kalmaktadırlar. Bu sebepten dolayı, çoğu çalışmalarda veriler normal dağılıma sahip olmasalar bile normal dağılıma sahiptir varsayımıyla ilerlenip sonrasında parametrik yöntemlere başvurulmaktadır. SW ve KS gibi normallik testleri küçük veri setlerinde işe yarasada, veri setinin hacmi artış gösterince aykırı ve uç değerlerden dağılımın merkezi konum ve yayılım ölçülerinin etkilenmesiyle beraber bu ilgili normallik testleri büyük verilerde başarısız olmaktadır. Çalışmada, bu sıkıntılara ışık tutup değinilerek çözüm önerisine yönelik bir yaklaşımı ortaya koyduk. Burada, verilerin merkezi konum ölçütlerinden aritmetik ortalama ve yayılım ölçütlerinden standart sapma bilgilerini kullanarak verinin ilgili referans noktaları bulunarak, verinin dağılımı ve normal dağılımı grafikleri kullanıldı. Normal dağılımdan verinin sapma miktarı için arada kalan alan ile normal dağılımın alanları oranlanılarak sapma değeri hesaplanır. SW ve KS normallik testlerinin hangi sapma noktasından sonra normallik çıktılarını verdiğinin araştırması yapıldı. Bu yaklaşım, büyük verilerde ortaya çıkan bu sıkıntının herhangi bir dönüştürme işlemine gerek kalmadan normal dağılıma sahip olunması durumunu ortaya koyma denemesidir.
Özet (Çeviri)
Normality of the data should be determined because parametric or non-parametric statistical methods are used in the analysis, depending on data have a normal distribution or not. Non-parametric methods are used for data without normal distribution, but they are not as powerful as parametric methods. For this reason, even if the data do not have a normal distribution, parametric methods are used by proceeding with the assumption that they have a normal distribution in most studies. Although normality tests such as SW and KS work in small data sets, these related normality tests fail in big data as the volume of the data set increases, as the dispersion and central tendency measures of the distribution are affected from outliers and extreme values. In this study we have suggested an approach to enlighten on these situations and to propose solutions. Here, the distribution and normal distribution graphs of the data were used by calculating the relevant reference points according to the arithmetic mean from the central tendency criteria and the standard deviation from the dispersion criteria of the data. The separation value is calculated by proportioning the area in between with the area of the normal distribution for the value of separation of the data from the normal distribution. It was searched at which separation point the SW and KS normality tests got normality outputs. This approach is an attempt to reveal the situation of have a normal distribution without the need for any transformation of this problem that occurs in big data.