Büyük örneklem gruplarında tek örneklem Kolmogorov-Smirnov testi için bir düzeltme önerisi
A correction proposal for the one sample Kolmogorov-Smirnov test in large sample groups
  1. Tez No: 943863
  2. Yazar: UĞURCAN SAYILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN GÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Kolmogorov-Smirnov testi, özellikle büyük örneklemlerde normallikten küçük sapmaları bile istatistiksel olarak anlamlı bulma eğilimindedir, bu da testin pratik kullanımını sınırlamaktadır. Bu çalışmada, sürekli verilerin normal dağılıma uygunluğunu değerlendirmekte kullanılan Kolmogorov-Smirnov testinin büyük örneklem gruplarında gösterdiği aşırı hassasiyeti azaltmak amacıyla, test istatistiği hesaplanırken geleneksel olarak kullanılan“örneklem büyüklüğünün karekökü”(√n) yerine“örneklem büyüklüğünün doğal logaritması”ve bunun çeşitli varyasyonlarının (ln⁡〖n^2 〗, ln⁡n, 5/3 ln⁡n, 4/3 ln⁡n ) kullanılması önerilmektedir. Materyal ve Metot: Çalışmada, 2022 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde 18 yaşın üzerindeki 122.310 hastanın hemogram sonuçlarını içeren gerçek yaşam verisi kullanılmıştır. Veriler hem tüm örneklemde hem de %0,5 kırpılmış örneklemde analiz edilmiş, ayrıca farklı tanı gruplarına göre alt grup analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Önerilen logaritmik düzeltmelerden ln⁡〖n^2 〗 düzeltmesinin, büyük örneklemlerde Kolmogorov-Smirnov testinin performansını iyileştirdiğini göstermiştir. Klasik Kolmogorov-Smirnov testinde tüm değişkenler için p değeri 0,05 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar,“Normallik Denetiminde Geometrik Yaklaşım”yöntemi ile de doğrulanmıştır. Sonuç: Bu çalışma, büyük örneklem gruplarında normallik testlerinin daha doğru sonuçlar vermesini sağlayacak pratik bir düzeltme (ln⁡〖n^2 〗) önererek, özellikle sağlık bilimlerinde istatistiksel analizlerin güvenilirliğini artırmaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The Kolmogorov-Smirnov test tends to identify even minor deviations from normality as statistically significant in large samples, which limits its practical utility. This study proposes using the natural logarithm of the sample size and its various transformations (ln⁡〖n^2 〗, ln⁡n, 5/3 ln⁡n, 4/3 ln⁡n ) instead of the traditional square root of the sample size (√n) when calculating the test statistic, aiming to reduce the excessive sensitivity of the Kolmogorov-Smirnov test in large sample groups. Materials and Methods: The study utilized real-world data comprising hemogram results from 122,310 patients over 18 years of age at Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital in 2022. The data were analyzed both in the entire sample and in a 0.5% trimmed sample, with additional subgroup analyses conducted according to different diagnostic groups. Results: Among the proposed logarithmic corrections, the ln n² correction demonstrated improved performance of the Kolmogorov-Smirnov test in large samples. While the classical Kolmogorov-Smirnov test yielded p-values 0.05 for several variables (RBC, HGB, HCT, MCHC, PLT, MPV, NEUT%, LYMPH%, MONO%). These findings were further validated using the“Geometric Approach in Normality Testing”method. Conclusion: This study contributes to enhancing the reliability of statistical analyses, particularly in health sciences, by proposing a practical correction (ln n²) that enables normality tests to provide more accurate results in large sample groups.