Abdullah Hayyât'ın tefsiri Kur'an-ı Kerim'de kuşlar ve hayvanlar
The tafsir of Abdullah Hayyât, birds and animals in the Quran as an example
  1. Tez No: 723643
  2. Yazar: GHAİTH BAHJAT SALEH MEHDI AL-JANABİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMR MUKHTAR MORSI AHMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kur'an-ı Kerim, Cenab-ı Hakk'ın bu kâinattaki ebedî sözüdür. O, derinlikleri kavranamayan, incileri nüfuz etmeyen, harikulade güzellikleri bitmeyen bir denizdir ve kim ona binmek için bir gemiye binerse, Cenab-ı Hakk'ın kendisine verdiğinden ve ihsan ettiğinden başkasına fayda sağlamaz. Bu büyük denizde, bu sonsuz yolculuğun mucizeviliğini gösteren incilerin çıkarılması dışında, hiç kimse ona bundan bahsetmediği için, onun bilgisinden. O zamanlar ve mekanlar nasıl değişirse değişsin her zaman ve mekan için geçerlidir. Kıyamet gününe kadar ölümsüz ruhtur. Risale döneminden günümüze kadar, tefsir bilimi de dahil olmak üzere, adli bilimleri araştıran ve araştıran saygıdeğer alimler, ondan bu evrende parıldayan incileri çıkararak küçük olmayanlar; Her devrin erkânı tefsirinde olduğu ve bu devrin adamları arasında Hicaz memleketinin sancaklarından biri olduğu için, hocamız âlim Şeyh Abdullah Abdülgani Hayyât -Allah ona rahmet etsin- imam ve hatiptir. Ulu Cami ve Suudi Enstitüsü'nde profesör; Arap dili ve Kuran çalışmaları üzerindeki bilimsel etkilerinden onun açık açıklama çabasını inceledim; Şeyh - Yüce Allah ona rahmet etsin - Allah'ın Kitabı'nın bir ezbercisi olduğundan ve bilimlerin çoğunu Haram ve diğer ülkelerin şeyhlerinin elinde okudu, çünkü Mekke'nin ıslahında büyük bir etkisi vardı. toplum ve hukuk bilimleri ve diğer aritmetik ve coğrafya için akademik eğitimin temellerini atıyor ve Şeyh'in kitaplarından bazılarını okuduktan sonra, Allah'ın Kitabının - Yüce - hizmetinin değerli yorumunu Ebu Abdurrahman Abdullah ibn Abd al-Ghani ibn Muhammed ibn Abd al-Ghani Hayyât ve soyu, bazı şubeleri kuzey Hicaz'dan Levant'a göç eden Kuda'ah'ın Beli kabilesine kadar uzanır, daha sonra ataları ikinci yüzyılda Hicaz'a taşındı. Hicri Şeyh Abdullah Hayyât, Şevval 1326'nın/yirmi dokuzuncu Kasım 1908'e tekabül eden bir tarihte Mekke'de doğdu. Hicri 1415 Şaban ayının yedinci Pazar günü, MS Ocak 1995'in sekizinci gününe tekabül eder ve plan şunlardan oluşur: bir giriş ve üç bölüm; Her bölüm birkaç konu içerir ve son olarak sonuç, ardından Kuran ve Hadis indekslerinin bir ifadesi, ardından araştırmanın dayandığı kaynaklar ve referansların bir listesi bulunur. Bu sayede Abdullah Hayyât'ın bilimdeki alçakgönüllülük yorumunu açıklama olasılığının daha yüksek olduğu sonucuna vardık; Abdullah Hayyât, aforizmaların tefsirini annesinin tefsir kitaplarından almış, onlardan çeşitli alanlarda tefsirini karakterize eden çeşitli ilmi izler çıkarmıştır. Abdullah Hayyât, müfessirlerin sözlerinden alıntı yaptığında veya tefsir kitaplarına attığında, birkaçı hariç, ben de o sözleri söyleyenlere havale ettim. Ve hayvan ve o, yorumunu açıklamaya devam etti ve yorumunun başından sonuna kadar kenar boşluklarında kelimelerin anlamlarının bir ifadesinden bahsetti ve bu konu okuyucunun kelimenin anlamını anlamasına yardımcı oldu. Ayetlerin tefsirini açıklığa kavuşturmak ve bu, müfessirlerin doğru yoruma ulaşma eğilimidir. ANAHTAR KELİMELER: Abdullah Hayyât, Hayvan, Kuş.
Özet (Çeviri)
The Noble Qur'an is the eternal word of God Almighty in this universe. It is a sea whose depths cannot be grasped, its pearls do not permeate, and its wonders do not end, and whoever embarks on an ark to wade into it does not benefit from it except from what God Almighty has given him and bestowed upon him of his knowledge, as no one is telling him about it in This great sea, except that pearls were extracted from it that suggest the miraculousness of this eternal travel. It is valid for every time and place, no matter how those times and places change. It is the immortal soul until the Day of Judgment. The venerable scholars who have delved and delved into the forensic sciences, including the science of interpretation, starting from the era of the Epistle to our present era, extracting from it pearls whose rays shine in this universe, they are not small; Because every era has its men in interpretation, and among the men of this era is one of the flags of the country of Hijaz, our teacher the scholar Sheikh Abdullah Abdul Ghani Hayyât - may God have mercy on him - the imam and preacher of the Grand Mosque and professor at the Saudi Institute; I have studied his clear explanatory effort from his scientific effects in the Arabic language and Quranic studies; Since the Sheikh - may God Almighty have mercy on him - was a memorizer of the Book of God, and he studied most of the sciences at the hands of the sheikhs of the Haram and other countries because they had a great impact on reforming the Meccan society and laying the basis of academic education for legal sciences and other arithmetic and geography, and after reading some of the Sheikh's books I found His valuable interpretation of the service of the Book of God - the Almighty - is Abu Abd al-Rahman Abdullah ibn Abd al-Ghani ibn Muhammad ibn Abd al-Ghani Hayyât, and his lineage extends to the Beli tribe of Quda'ah, some of whose branches migrated from the northern Hijaz to the Levant, then his ancestors moved to Hijaz in the second century Ten Hijri, Sheikh Abdullah Hayyât was born in Mecca on the twenty-ninth of Shawwal 1326 AH/corresponding to the twenty-third of November 1908 CE. The seventh Sunday of the month of Sha'ban 1415 AH corresponding to the eighth of January 1995 AD, and the plan consists of: an introduction and three chapters; Each chapter includes several topics, and finally the conclusion, then a statement of the indexes of the Qur'an and Hadith, followed by a list of sources and references on which the research relied. Through this, we concluded that Abdullah Hayyât is more likely to explain his interpretation of humility in science; Abdullah Hayyât took care of the interpretation of the aphorisms through the mother's books of interpretation, deriving from them various scientific traces that characterized his interpretation in various fields. Abdullah Hayyât when he quoted from the sayings of the commentators or referred them to the books of interpretation, except for a few of them, and I referred those sayings to those who said them. And the animal and he expanded on explaining its interpretation, and he mentioned a statement of the meanings of the words in the margins from the beginning of his interpretation to the end, and this matter helps the reader to understand the meaning of the word. To clarify the interpretation of the verses, and this is the tendency of the commentators to reach the accurate interpretation. KEYWORDS: Abdullah Hayyât, Animal, Bird.