Kur'ân-ı Kerim'de yaratılışın birliği
- Tez No: 756897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TEMİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Hayat, Yüce Allah'ın yaratma sıfatı ile tekevvün etmiştir. Kendisine vahiy gönderilen insan da yine bu yaratma sıfatı ile hayat bulmuştur. İlk vahiy de, Rabbin sıfatlarından hayata başlayabilmenin kendisiyle sağlandığı yaratma sıfatı ile başlamaktadır. Dolayısıyla biz de bu çalışmamızda her şeyin başlangıcı olan ve başlangıcı olarak zikredilen Yüce Allah'ın yaratıcılığının kainat üzerinde oluşturduğu birlik yönünü Kur'an ekseninde ele aldık. Zira evrenin yaratılışında birlik, insanın, bitkilerin, güneşin, ayın yaratılışında birlik, peygamberlerin getirdikleri mesajda birlik, gönderilen sosyal kanunlar arasında birlik, iman edenlerin bir vücudun azaları gibi olmaları, aynı amaç doğrultusunda hareket etmeleri sonucunda meydana gelen birlik, insanların kullandıkları eşyaların isimlerinde birlik vb. konular Kur'an'da sıkça yer alan konular olarak öne çıkmaktadır. Öyle ki Bir'de başlayan yolculuk yine Bir'de son bulmaktadır. Bu durum Allah'ın vahyine boyun eğmekte birlik ve düzenin, ona başkaldırmakta ise kaosun olduğunun da bir ispatıdır.
Özet (Çeviri)
Life has come into existence with the act of creation of Almighty Allah. The person to whom revelation was sent also came to life with this capacityof created. The first revelation begins with the attribute of creation, through which one of the attributes af the Lord ise able to begin life. Therefore, in this study, we discussed the unity aspect of the creativity of Almighty Allah, who is the beginning of everything and mentioned as the beginning, on the axis of the Qur'an. For, unity in the creation of the universe, unity in the creation of man, plants, sun and moon, unity in the message brought by the prophets, unity among the social laws sent, unity that occurs as a result of believers being like the organs of a body and acting for the same purpose, unity in the names of the things people use, etc. These issues stand out as the topics that are frequently included in the Qur'an. So much so that the journey that started in One ends in One. This is a proof that there is unity and order in submitting to Allah's revelation, and chaos in rebelling againts it.