Oyun temelli coğrafya öğretiminde minecraftedu
Minecraftedu in game based geography teaching
  1. Tez No: 723645
  2. Yazar: ONUR NİGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÇAKICIOĞLU OBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde, problemlerin üstesinden gelebilecek yeterli sayıda ve kalitede insan gücüne sahip olmak, bilgiyi çok iyi işleyen, verimli ve çağı yakalayan hatta daha ötesinde bir eğitim sistemi ile mümkündür. Bu sebeple coğrafya öğretiminde çağdaş ölçütlere sahip coğrafya programı, yöntem ve teknikleri, eğitim teknolojileri geliştirmek ve uygulamak gerekir. Düz anlatım, not tutturma gibi öğrenciyi pasif dinleyici haline getiren öğretmen merkezli geleneksel öğretim yöntemleri ile coğrafya derslerinin sunulması, coğrafi becerileri geliştirmede istenilen düzeyde başarı sağlayamamaktadır. Coğrafya dersi içerisinde bulunan bazı konular öğrenciler için soyut kavramlar içermektedir ve öğrencilerin bu kavramları somutlaştırmaları bireysel yeteneklerine, düşünme becerilerine bırakılmaktadır. Bunun sonucunda ise eksik ya da hatalı öğrenmeler gerçekleşebilmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmanın yolu da öğrenciyi ders ortamında aktif kılan, öğrenme motivasyonunu artıran, öğrenci merkezli yöntem ve tekniklerden yararlanmaktır. Çalışmanın amacı, MinecraftEdu programını kullanarak Coğrafya müfredatında yer alan konuların, geleneksel yöntemlere göre etki farklılığının olup olmadığını belirlemektir. Minecraft oyunun tercih edilmesinin nedeni; kullanıcıya oyun sahasını düzenleme, öğretim için uygun haritalar oluşturma imkânı sağlıyor olması ve çalışma evrenini oluşturan bireyler arasında popüler bir oyun olmasıdır. Minecraft içerisinde hava olaylarının ve makro iklim bölgelerinin bulunduğu, yer şekillerinin olduğu ve yapılandırılabilirliği bir platformdur. Fiziki coğrafyaya ait konuları barındırmasının yanında beşerî coğrafya ögelerini de (yerleşme, nüfus, enerji kaynakları, tarım) barındırması coğrafya dersi için uygun bir oyun uygulaması olmasını sağlamıştır. Araştırma yöntemi, açımlayıcı sıralı desen olarak belirlenmiştir. Bu desenin ilk aşamasında araştırma sorusu nicel veriler ile analiz edilmiştir. İkinci aşamada ise nitel veriler toplanmış ve bu veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Tezin nicel değerlendirmesinde ön test- son test karşılaştırma gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol grubunu oluşturan öğrenciler, teknik donanım ve katılımcıların hazır bulunuşlulukları göz önüne alınarak Özel Karşıyaka Bilim Doğa Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencilerinden seçilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin 16'sı deney grubunu oluştururken 16'sı da kontrol grubu olarak çalışmada yer almıştır. Araştırmada yer alan grupların akademik başarılarının birbirlerinden farklı olmaması çalışmamın sağlığı açısından önemlidir. Gruplara ön testler yapıldıktan sonra deney grubuna MinecraftEdu ile ders işlenmiş, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemler ile ders işlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarına uygulanan bu süreç 3 hafta içerisindeki dersleri kapsamıştır. Öğrencilerin akademik gelişimini tespit etmek için kullanılan başarı testleri Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tarafından sunulan kazanım kavrama testleri içerisinden uzman görüşleri alınarak hazırlanmıştır. Ders anlatımları tamamlanmasının ardından örneklem grupların son testleri uygulanmıştır. Test-Tekrar-Test yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, deney grubundan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile uygulama hakkındaki görüşleri alınmıştır. Elde edilen veriler içerik analizine tâbi tutulmuştur. Öğretim yöntemlerinin geliştiği günümüzde oyun temelli öğrenme ilgi duyulan bir konu haline gelmiştir. Ortaöğretim coğrafya ve sosyal bilimler alanlarında oyun temelli öğrenmeye yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalar dijital ortamlarda yer bulma ve öğrenmeye ilişkin belirli bir öğretim programında bulunmayan oyunlardır. Araştırma, ortaöğretim coğrafya öğretim programında yer alan hedef ve kazanımlarına uyumlu biçimde hazırlanmış olmasıyla alandaki diğer çalışmalardan farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it is possible to have sufficient number and quality of manpower to overcome the problems, with an education system that processes information very well, is efficient and catches the age, even beyond. For this reason, it is necessary to develop and apply a geography program, methods and techniques, educational technologies with contemporary criteria in geography teaching. Presenting geography lessons with teacher-centered traditional teaching methods, such as lectures and note-taking, that make the student a passive listener, cannot achieve the desired level of success in developing geographical skills. Some topics in the geography course contain abstract concepts for students and it is left to students' individual abilities and thinking skills to concretize these concepts. As a result, incomplete or erroneous learning may occur. The way to eliminate this problem is to make use of student-centered methods and techniques that make the student active in the classroom environment and increase learning motivation. The aim of the study is to determine whether the subjects in the geography curriculum have a difference in effect compared to traditional methods by using the Minecraftedu program. Minecraft game is preferred in the study; The fact that it provides the user with the opportunity to organize the playing field, create maps suitable for teaching and is a popular game among the individuals who make up the working universe. Minecraft is a platform including wheather events and macro climate zones, landforms and having configurability. The fact that it contains the subjects of physical geography as well as the elements of human geography (settlement, population, energy resources, agriculture) has made it a suitable game application for the geography lesson. The research method was determined as an explanatory sequential design. In the first stage of this design, the research question was analyzed with quantitative data. In the second stage, qualitative data were collected and these data were evaluated with content analysis. In the quantitative evaluation of the thesis, the pretest-posttest comparison group was carried out using a quasi-experimental design. The students forming the experimental and control group were selected from the 9th grade students of Private Karşıyaka Science Doga Anatolian High School, taking into account the technical equipment and the readiness of the participants. While 16 of the students participating in the study formed the experimental group, 16 took part in the study as the control group. It is important for the health of the study that the academic achievements of the groups included in the study are not different from each other. After pre-tests were given to the groups, the lesson was taught with MinecraftEdu in the experimental group, and the lesson was taught with traditional methods in the control group. This process, which was applied to the experimental and control groups, covered the lessons in 3 weeks. The achievement tests used to determine the academic development of the students were prepared from among the achievement comprehension tests offered by the Education Information Network (EBA) by taking expert opinions. After the lectures were completed, the post-tests of the sample groups were applied. It was analyzed by the Test-Re-Test method. In the second stage of the research, the opinions of the experimental group about the application were taken with a semi-structured interview form. The obtained data were subjected to content analysis. Game-based learning has become a subject of interest today, as teaching methods have improved. There are studies on game-based learning in the fields of secondary education geography and social sciences. These studies are games that are not included in a specific curriculum about finding a place in digital environments and learning. The study differs from other studies in the field in that it is prepared in accordance with the objectives and achievements of the secondary education geography curriculum.