Anjiografik olarak tesbit edilmiş koroner stenozlu vakalarda lp(a) düzeyleri
- Tez No: 723653
- Danışmanlar: UZMAN ALİ GÜÇTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Amaç: Erken yaşta görülen kalp hastalıklarının artması ve günümüz toplumunda bunlarla ilişkili ölümler nedeniyle kardiyovasküler risk faktörlerine ilgi artmış ve bu doğrultuda çalışmalar hızlanmıştır. Bu nedenle, ön tanıda koroner aterosklerozda önemli risk faktörlerinden olan lipoprotein (a)'ya ilgi artmıştır. Bu çalışmada koroner stenozlu olgularda lipoprotein (a) düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 1996-1997 yillari arasinda Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nden 55 yaş altındaki anjiografik olarak aterom plağı tespit edilen 110 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Lp (a) ve a-polipoproteinlerin çalışılması için ayrılmış olan serumlar çalışma gününe kadar -70 ° C' de saklandı. Diğer biyokimyasal parametreler aynı gün içinde rutin olarak incelenmiştir. Lp (a), ApoA 1, ApoB, kreatinin, ürik asit, glikoz, SGOT, SGPT, GGT, total protein, total kolesterol, trigliserit, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol Olympus AU 800 otoanalizörü kullanılarak“Trace”kitleri ile çalışılmıştır. Bulgular: İstatistiksel değerlendirmede Lp (a) düzeyleri hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı derecede farklı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Due to the increase in early heart diseases and related deaths in today's society, interest in cardiovascular risk factors has increased and studies have accelerated in this direction. Therefore, interest in lipoprotein (a), which are important risk factors in coronary atherosclerosis, has increased in pre-diagnosis. In this study, it was aimed to examine the lipoprotein (a) level in patients with coronary stenosis. KONGRE ÖZET KİTABI 127 www.gapzirvesi.org Method: 110 patients with angiographic atheroma plaques under the age of 55 from the Cardiology Clinic of Ankara Numune Education and Research Hospital were included in the study between 1996-1997. Serum reserved for the study of Lp (a) and apolipoproteins was stored at -70 ° C until the study day. Other biochemical parameters were examined on the same day. Lp (a), ApoA 1, ApoB, Creatinine, uric acid, Glucose, SGOT, SGPT, GGT, Total Protein, Total Cholesterol, Triglyceride, HDL-Cholesterol, LDL-cholesterol, can samples were studied using Olympus AU 800 autoanalyzer with“Trace”kits. Results: In the statistical evaluation, Lp (a) levels were found to be significantly different between the patient and control groups.