Okul öncesi eğitimde baba katılımı: Baba-çocuk ortaklığına yönelik deneyimlerin durum çalışması ile betimlenmesi
Father involvement in preschool education: Describing the father-child partnership experiences using a case study design
  1. Tez No: 723654
  2. Yazar: EDANUR MOLUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Okul öncesi eğitim döneminde baba katılımı çocuğun eğitim yaşantısını desteklese de babaların bu süreçte yeterince etkin rol almadıkları bilinmektedir. Alan yazın incelendiğinde de baba katılımı çalışmalarının genellikle öğretmen merkezli olduğu görülmektedir. Baba katılımında çocukların bakış açılarına yer verilmesi ise geri planda kalan babaları daha etkin kılabilir. Bu sorundan hareketle yapılan bu araştırmada, baba katılımının baba-çocuk ortaklığıyla desteklenmesine yönelik ebeveyn ve çocuk deneyimlerine ulaşmak amaçlanmıştır. Durum çalışmasının kullanıldığı bu nitel araştırma, İç Anadolu Bölgesinin büyük ölçekli bir ilindeki özel bir anaokulunda Nisan 2020-Şubat 2021 arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları bu anaokuluna devam eden çocuklar ve onların ebeveynlerinden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında baba ve çocuk ortaklığında çeşitli baba katılımı etkinlikleri planlanmış; araştırma boyunca bu etkinlikler ev ortamında uygulanarak okulda da çocuklarla baba katılımı konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde çocuklar ve ebeveynlerle görüşmeler, gözlemler, yazılı geri bildirimler ve araştırmacı günlüğüne başvurulmuştur. Veri analizinde içerik analizi kullanılmış ve NVivo yazılımından faydalanılmıştır. Çalışmanın bulguları baba-çocuk ortaklığında planlanan baba katılımının çocuklar ve ebeveynler açısından olumlu sonuçları olduğunu göstermiştir. Çocuklar ve babaların ilgi, gereksinim ve beklentilerine uygun etkinliklerle baba katılımı sürecinin gerçekleştirilmesi, katılımcıların çoğu açısından bu süreci keyifli, istekli ve faydalı hale getirmiştir. Babalar ve çocukların çoğunlukla olumlu deneyimler yaşadığı bu araştırma ile baba katılımı çalışmalarında çocukların bakış açılarına başvurulmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although father involvement in preschool education supports the children's educational life, it is known that fathers do not take an active role in this process. When the literature is examined, it is seen that father involvement studies are generally teacher-centered. Consulting children's perspectives in father involvement can make fathers active in children's life. Based on this problem, this research aimed at describing the experiences of parents and children in father involvement process supported by the father-child partnership. This qualitative case study research was conducted in a private kindergarten, located in a large-scale province of the Central Anatolia Region between April 2020 and February 2021. The participants of the study consisted of children, attending this kindergarten and their parents. Within the scope of the study, various father involvement activities were planned in partnership with fathers and children. Throughout the research, these activities were applied in home environment and evaluative reviews were made about the participation of children and fathers at school. During the data collection, interviews with children and parents, observations, written feedbacks and researcher's diary were used. The data analysis included content analysis using NVivo software. The findings of the study showed that father involvement planned in partnership with fathers and children had positive results for children and parents. The realization of the father involvement process with activities suitable for the interests, needs and expectations of children and fathers made this process enjoyable, enthusiastic and beneficial for most of the participants. With this research, where fathers and children mostly have positive experiences, the importance of consulting children's perspectives in father involvement studies was emphasized.