Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde sağlıkta kalite yönetimi çalışmaları ve sağlık çalışanları üzerine etkileri
Health quality management studies and its effects on healthcare professionals during the coronavirus (Covid-19) outbreak process
  1. Tez No: 723664
  2. Yazar: SELDA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇESU AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Sosyoloji, Health Care Management, Healthcare Management, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sağlık sosyolojisi, hastalık ve sağlık durumlarını, toplumsal yaşamı biçimlendiren olgular olarak ele almanın ötesinde, hastalık ve sağlığın tanımlanması, toplumsal olarak kabul gören önleme, tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, hastalıkların özellikle de salgınların etkisini azaltan ve çoğaltan toplumsal pratikleri ve farklı toplumsal grupların bu dinamikler ile nasıl ilişkilendiğini inceleyerek tıbbın olgularını farklı bir anlayışla yeniden yorumlamaktadır. Bu bağlamda sağlık çalışanlarına yönelik COVID-19 riski de benzer şekilde toplumsal bir olgu olarak ele alınmalı, biyolojik gerçekler ve toplumsal dinamikler ile etkileşimi göz önünde bulundurulmalıdır. Sağlık kuruluşları, modern toplumlarda toplumsal sağlığa yönelik risklerin azaltıldığı ve yönetildiği noktalardır. Diğer taraftan bulaşıcı hastalıkların fiziksel olarak yoğunlaştığı noktalar olmaları sebebiyle de bu kuruluşlar kendilerine has risklere sahiptir. Maruz kalınan risklerin belirlenmesi, bu risklere bağlı oluşabilecek tehlikelerin sınıflandırılması, risk analizlerinin yapılması ve bu risklerin kontrolünün sağlanması amacıyla alınması gereken önlemlerin planlaması önem arz etmektedir. Sağlık hizmetlerinde kalite, sağlık çalışanlarının sağlığı ve performansına bağlı olduğundan bu noktada sağlık çalışanlarının sağlık ve güvenliğinin dikkate alınması önemli bir husus olarak görülmektedir. Çalışma giriş kısmı dahil altı ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın sağlık sosyolojisi alanı ile ilişkisine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde sağlık sosyolojisi kavramına yer verilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde sağlık yönetimi kavramı incelenmektedir. Çalışmanın dördüncü bölümünde sağlıkta kalite yönetimi çalışmaları ve sağlık çalışanları üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik yapılan araştırmanın yöntem, model ve analizi bilgilerine yer verilmektedir. Çalışmanın beşinci bölümünde ise araştırma sonrası elde edilen veriler değerlendirilmiş ve bulguları yorumlanmıştır. Son olarak çalışma konu ile ilgili değerlendirme ve önerilerin yer aldığı sonuç bölümüyle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health sociology examines the definition of disease and health, the socially accepted methods of prevention, treatment and rehabilitation of diseases, social practices that reduce and increase the effects of diseases, especially epidemics, and how different social groups relate to these dynamics. At the same time, it reinterprets medical phenomena with a different understanding, beyond considering disease and health conditions as phenomena that shape social life. In this context, the risk of COVID-19 towards the healthcare professionals should also be considered as a social phenomenon, and the interaction of biological facts and social dynamics should be considered. Health institutions are nodal points where risks to public health are reduced and managed in modern societies. On the other hand, these intitutions have their own risks, since they are the places where infectious diseases are pyhsically concentrated. It is impotant to determine the risks exposed, to classify the hazards that may arise due to these risks, to make risk analyzes and to plan the measures to be taken in order to control these risks. Since the quality in health services depends on the health and performance of health workers, it is seen as an impotant issue to consider the health and safety of health workers at this point. The study consist of six main sections, including the introduction. In the introduction, the relationship of the research with the field of health sociology is mentioned. In the second part of the study, the concept of sociology of health is given. In the third part of the study, the concept of health management is examined. In the fourth part of the study, the method, model and analysis information of the research conducted to determine the quality management studies in health and its effects on health workers are given. In the fifth part of the study, the data obtained after the research were evaluated and the findings were interpreted. Finally, the study is completed with the conclusion part, which includes the conclusion part, which includes the evaluations and suggestions related to the subject.