Göğüs ağrısı şikayeti ile acil servise başvurup kardiyoloji kliniğine yatırılarak perkütan koroner girişim yapılan hastalarda trigliserit/ glukoz indeksinin koroner arter hastalığı ciddiyeti ile ilişkisi
The correlation between triglyceride/ glucose index and severity of coronary artery disease in patients presented to emergency department with chest pain then admitted to cardiology clinic following percutaneous coronary intervention
  1. Tez No: 723672
  2. Yazar: ERDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOGAY EVRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada göğüs ağrısı şikayeti ile acil servise başvurup, kardiyoloji kliniğine yatırılarak perkütan koroner girişim (PKG) yapılan hastalarda; Trigliserit/Glukoz indeksinin (TyG) koroner arter hastalığı ciddiyeti (SYNTAX skoru) ile ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma göğüs ağrısı semptomu ile 01.01.2018/31.12.2021 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi acil servis kliniğine başvuran hastalar üstünde yapılmıştır. Çalışma retrospektif kayıt araştırmasıdır. Bu çalışmaya acil servise belirtilen tarih aralığında göğüs ağrısı şikayeti ile başvurup kardiyoloji kliniğine yatırılan 694 hastadan dahil edilme kriterlerini karşılayan 416 hasta dahil edilmiştir. TGİ= ln [(Açlık Trigliseritleri mmol/ L) × (Açlık Glikozu mmol/L/2)] formülü ile hesaplanmıştır. TGİ ve Syntax Skoru arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Syntax skoru 0-22 düşük, 23-32 orta, 33 ve üzeri yüksek olarak kabul edilir. Analizlerde Mann Whitney U testi, T testi, Kruskal Wallis testi, tek yönlü ANOVA testi, Spearman korelasyon testi, Multiple lineer regresyon, ROC analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, in patients who applied to the emergency department with chest pain and were hospitalized in the cardiology clinic and underwent percutaneous coronary intervention (PCI); It was aimed to determine the relationship between the triglyceride/glucose index (TyG) and the severity of coronary artery disease (SYNTAX score). Method: This study was conducted on patients who applied to the Emergency Department of Ufuk University Medical Faculty Dr. Rıdvan Ege Hospital, between 01.01.2018 and 31.12.2021 with chest pain symptoms. The study is a retrospective registry study. In this study, 416 patients who met the inclusion criteria of 694 patients who applied to the emergency department with chest pain complaints and were hospitalized in the cardiology clinic were included. TyG index was calculated as formula: ln[fasting triglycerides (mg/dL) × fasting plasma glucose (mg/dL)/2]. In this study, the relationship between TyG index and Syntax Score was evaluated. A Syntax score of 0-22 is considered low, 23-32 is considered moderate, and 33 and above is high. Mann Whitney U test, T test, Kruskal Wallis test, One-way ANOVA test, Spearman correlation test, Multiple linear regression, ROC analysis were used in the analysis.