N-asetilsistein ilavesinin dişeti rengindeki bazı kompozitlerin çeşitli biyouyumluluk parametreleri üzerine olan etkilerinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evulation of the effects of N-acetylcystei̇n addition on various biocompability parameters of some composites in gingival color
  1. Tez No: 723671
  2. Yazar: GÜLNAZ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TOLGA HARORLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
N-Asetilsistein İlavesinin Dişeti Rengindeki Bazı Kompozitlerin Çeşitli Biyouyumluluk Parametreleri Üzerine Olan Etkilerinin İn vitro Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı diş eti çekilmelerinin ve servikal diş defektlerinin estetik restoratif tedavisinde kullanılan bazı kompozitlerin sitotoksik ve apptotik etikilerini hücre kültürü yöntemi ile araştırmak ve bu materyallere ilave edilen N-asetilsisteinin olası biyolojik etkilerini incelemektir. Yöntem: Çalışmamızda, iki adet gingival kompozit (PermaFlo Pink Ultradent, South Jordan Amerika) (Amaris Gingiva,VOCO, Cuxhaven, Almanya) ve bir adet geleneksel akışkan kompozit (Filtek Ultimate Flowable, 3M ESPE, Seefeld, Almanya ) kullanılmıştır. Her bir kompozitten 5 mm çapında 2 mm kalınığında altışar örnek hazırlanmış ve bir LED ışık cihazı ile standart güç modunda (1000mW/cm2 ) üretici firma talimatları doğtultusunda polimerize edilmiştir. N-Asetil-L-sisteinin (NAC) olası etkilerini araştırmak için; ağırlıkça %1 NAC içeren ilave üç kompozit test grubu hazırlanmıştır. Çalışmamızda fare fibroblast hücre hattı (L929) kullanılmıştır. Direkt kontakt testi ile 24 saat sonunda hücre sitotoksisiteleri WST-1 testi ile değerlendirilmiş, apoptoptoz markerları kaspaz 3, kaspaz 8 ve anneksin V seviyeleri ise PCR testi ile RNA izolasyon kiti kullanılarak belirlenmiştir. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: WST-1 testi sonucunda hiçbir sitotoksik etki gözlenmemiştir. Filtek Ultimate Flowable, PermaFlo Pink ve PermaFlo Pink+NAC grubunda hücre populasyonunda artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In-Vitro Evaluation of the Effects of N-Acetylcystein Addition On Various Biocompatibility Parameters of Some Composites in Gingival Color Objective: The aim of this study was to investigate the cytotoxic and apoptotic effects of the composites which are used in esthetic restorative therapies of gingival recessions and servical tooth defects by cell culture technique and to analyze the potential biological impacts of Nacetylcysteine that is added to these materials. Method: In our study, two different gingival composites (PermaFlo Pink Ultradent, South Jordan, USA) (Amaris Gingiva, VOCO, Cuxhaven, Germany) and one traditional flowable composite (Filtek Ultimate Flowable, 3M ESPE, Seefeld, Germany) were used. Six samples of 5 mm diameter and 2 mm thickness were prepared from each composite and polymerized with an LED light device in standard power mode (1000mW/cm2) in accordance with the manufacturer's instructions. To investigate the possible effects of N-Acetyl-L-cysteine (NAC); additional three composites test groups were prepared which include %1 NAC by weight. Our study was conducted with mouse fibroblast cell line (L929). Cellular cytotoxicity was evaluated after 24 hours with WST-1 assay with direct contact test and the levels of apoptotic markers (caspase 3, caspase 8 and annexin 5) were determined by using RNA extraction kit of PCR test. Significance level is determined 0.05 in all analysis. Results: The results of WST-1 assay has shown that there was not any cytotoxic effects. Increases of cell populations were observed in Filtek Ultimate Flowable, PermaFlo Pink and PermaFlo Pink+NAC groups.