Akut koroner sendrom tanısı ile Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinden yatış yapılan hastaların kısa dönem mortalite ve surveyinin değerlendirilmesi
- Tez No: 460275
- Danışmanlar: PROF. NURULLAH GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Ani olarak gerçekleşen miyokard iskemisi ile klinikte karşımıza çıkan tabloya Akut Koroner Sendrom (AKS) adı verilmektedir. AKS hastalarında tedaviye rağmen mortalite ve istenmeyen kardiyak olay gelişim oranı yüksektir. Bu çalışmada; acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvurup AKS tanısı konularak Kardiyoloji Kliniğine yatışı yapılıp takip ve tedavisi düzenlenen AKS hastalarının, yatış tarihinden itibaren 30 günlük mortalite ve istenmeyen kardiyak olay gelişim sıklıklarını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya 01.03.2016 ile 31.05.2016 tarihleri arasında AKS tanısıyla yatışı yapılan 335 hasta dahil edildi. Yatış tarihinden itibaren 30 günlük süre içerisinde, hastalara ait kan hemogram, biyokimya, kardiyak biyomarkerlar, tedavi seçenekleri, tedavi sonuçları, arşiv dosyaları, anjio raporları ve telefon görüşmeleri incelenerek hastalarda gelişen mortalite ve morbidite araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 335 hasta incelenmiş olup yaş ortalaması 64,41 idi. % 72,2 hasta erkek cinsiyetteydi. AKS alt grubunda; ST elevasyonsuz miyokard infarktüsü %66,3, ST elevasyonlu miyokard infarktüsü %21,5 ve anstabil angina pektoris % 12,2 oranında gözlendi. Risk faktörlerinden hipertansiyon %46,3 ile ilk sırada izlenirken, %42,7 geçirilmiş koroner arter hastalığı (KAH) öyküsü ve %29 oranıyla diabetes mellitus (DM) gözlendi. Hastaların 298'ine perkütan koroner girişim uygulandı. Kapı balon zamanı ortancası 134,5 dakika olarak saptandı. Hastaların takiplerinde %17,6'sında herhangi bir komplikasyon gelişirken; %6,3'ünde majör aritmi, %5,4'ünde restenoz veya tekrarlayan miyokard infarktüsü, %3,9'unda kardiyojenik şok, %2,4'ünde akut böbrek yetmezliği, %1,2'sinde majör kanama, %0,9'unda inme gelişti. Hastaların %9,6'sı hastane içerisinde exitus oldu. Taburculuk sonrası takipte exitus gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: The Acute Coronary Syndrome (ACS) is referred to as a clinically picture with sudden myocardial ischemia. Despite treatment in patients with ACS, mortality and adverse cardiac event rates are high. In this study; we aimed to evaluate the incidence of 30-day mortality and adverse cardiac events, in patients who had been admitted to the Emergency Department with chest pain and treated in the Cardiology Clinic with the diagnosis of ACS. Materials and Method: Between 01.03.2016 and 31.05.2016, 335 patients who were diagnosed as having ACS were included in this study. Within the 30-day period from the date of hospitalization, blood hemogram, biochemistry, cardiac biomarkers, treatment options, treatment results, archive files, angio reports, and telephone interviews were reviewed. Mortality and morbidity in these patients were investigated. Results: In our study, 335 patients were examined and the mean age was 64,41. 72,2% of the patients were male. In the subgroup ACS; 66.3% were non-ST-segment elevation myocardial infarction, 21.5% were ST-elevation myocardial infarction and 12.2% were unstable angina pectoris. Among the risk factors, hypertension was observed in the first place with 46.3%, followed by 42.7% history of coronary artery disease (CAD) and 29% diabetes mellitus (DM). Percutaneous coronary intervention was performed in 298 patients. The door balloon time was found to be 134.5 minutes. 17.6% had a complication; major arrhythmia in 6,3%, restenosis or recurrent myocardial infarction in 5,4%, cardiogenic shock in 3,9%, acute renal failure in 2,4%, major bleeding in 1,2%, stroke occurred in 0,9%. The mortality rate at the hospital was 9.6%. Exitus was not observed following discharge.