Psikolojik sermaye ve örgüt kültürü ilişkisi: Spor salonu çalışanları üzerine bir inceleme
The relationship between psychological capital and organizational culture: A study on gym workers
  1. Tez No: 723754
  2. Yazar: AHMET SÜNGERİÇLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHTEŞEM GAFFARNEJAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezin amacı, psikolojik sermaye ve örgüt kültürü arasındaki ilişkiyi incelemektir. Pozitif psikoloji halinin sağlanması için bireyin geçmişten hoşnut olması ve tatmin olmuş olması; geleceğe ilişkin de umut beslemesi ve iyimserlik içinde bulunması gerekliliği vardır. Örgütte psikolojik sermayenin oluşturulması, korunması ve buna sürekli katkı sağlanması için sosyal düzeyde ve grup düzeyinde çalışılmalıdır. Bunlar, bireysel düzeyde pozitif düşünmeye etki edecek ana anahtarlardır. Kültür, kişinin yaşam tarzını ve olayları algılama biçimini, dolayısıyla da psikolojik sağlık durumunu etkileyen bir faktördür. Durum örgütler için de benzerdir. Örgütün sahip olduğu kültür, çalışanların psikolojik iyilik hallerini de şekillendirmektedir. Psikolojik sermaye ve örgüt kültürü arasındaki ilişkiyi anlayabilmek adına korelasyon analizden faydalanılmıştır. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, psikolojik sermaye ile örgüt kültürü arasında alt boyutlar düzeyinde ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between psychological capital and organizational culture. In order to provide a positive psychology state, the individual should be satisfied and satisfied with the past; There is a need for hope and optimism regarding the future. It is necessary to work at the social and group level in order to create, protect and continuously contribute to the psychological capital in the organization. These are the main keys to influence positive thinking at the individual level. Culture is a factor that affects a person's lifestyle and way of perceiving events, and therefore psychological health. The situation is similar for organizations. The culture of the organization also shapes the psychological well-being of the employees. Correlation analysis was used to understand the relationship between psychological capital and organizational culture. The data were analyzed in the SPSS program. As a result of the research, relations between psychological capital and organizational culture at the level of sub-dimensions were determined.