Covid-19 salgını döneminde sağlık çalışanlarının sağlık kaygısı, psikolojik iyilik hali, psikolojik dayanıklılık ve umutsuzluk düzeylerinin sağlık çalışanı olmayan yetişkinler ile karşılaştırılması
Comparison of healthcare professionals' health anxiety, psychological wellness, psychological resilience and hope levels with non-healthcare adults during the covid-19 episode period
  1. Tez No: 723753
  2. Yazar: MERVE YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
:Bu araştırmanın yapılmasındaki amaç, hala sürmekte olan COVID-19 salgınının sağlık çalışanlarının, sağlık kaygısı, psikolojik iyilik hali, psikolojik dayanıklılık ve umutsuzluk düzeyleri ile sağlık çalışanı olmayanların sağlık kaygısı, psikolojik iyilik hali, psikolojik dayanıklılık ve umutsuzluk düzeyleri ile karşılaştırılmasıdır. Araştırma Türkiye'deki 18-65 yaş arası sağlık çalışanı ve sağlık çalışanı olmayan yetişkinleri kapsamaktadır. Veriler online olarak toplanmıştır. Online anket uygulaması Google Formlar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 160 kişiye ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında online anket formu kullanılmıştır. Anket formu sosyo-demografik özelliklere yönelik soru formu, Sağlık Anksiyetesi Envanteri, Genel Sağlık Anketi 12, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmanın veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının sağlık anksiyetesi düzeylerinin, sağlık çalışanı olmayan yetişkinlerden daha yüksek olduğu ancak gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Sağlık çalışanı olmayan katılımcıların psikolojik dayanıklılık alt boyutlarından sosyal kaynaklara ilişkin dayanıklılık düzeyinin sağlık çalışanlarına göre anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Bununla birlikte sağlık çalışanı olmayan katılımcıların genel olarak psikolojik dayanıklılık düzeyinin sağlık çalışanlarına göre daha yüksek olduğu ancak gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının umutsuzluk düzeylerinin sağlık çalışanı olmayan yetişkinlerden daha yüksek olduğu ancak gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarının psikolojik belirti düzeylerinin diğer katılımcılara göre daha iyi seviyede olduğu ancak gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare the health anxiety, psychological wellbeing, psychological resilience and hopelessness levels of healthcare workers, and the health anxiety, psychological well-being, psychological resilience andhopelessness levels of nonhealthworkers.The research includes healthcare Professionals and non-healthcare professionals aged 18-65 in Turkey. Data were collected online. The online survey application was carried out with Google Forms. Within the scope of the research, 160 people were reached. Questionnaire form was used to collect data. The questionnairec onsists of a questionnaire for socio-demographic characteristics, Health Anxiety Inventory, General Health Questionnaire 12, Adult Resilience Scale and Beck Hopelessness Scale. Data analysis of there search was done in SPSS 21 package program.As a result of theresearch, it was determined that health anxietylevels of health workers were higher than adults who were not health workers, but the difference between the groups was not significant. It was observed that the level of resilience related to social resources, one of thesub-dimensions of psychological resilience, of non-healthcare workers was significantly higher than that of healthworkers. On the other hand, it was determined that the psychological resilience level of non-health workers was higher than that of health workers in general, but the difference between the groups was not significant. It was determined that the hopelessness levels of health workers were higher than adults who were not health workers, but the difference between the groups was not significant. It was determined that the general health status of the healthworkers was better than the other participants, but the difference between the groupswas not significant.