Ortaokul öğrencisi çocuğa sahip ebeveynlerin yetkinlik, bilinçli farkındalık ve sosyal medya kullanımı açısından incelenmesi
Examining self-efficacy, mindfulness and social media use of secondary school students' parents
- Tez No: 723771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Education and Training, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencisi çocuğa sahip ebeveynlerin yetkinlik, bilinçli farkındalık ve sosyal medya kullanımı açısından incelemektir. Araştırmaya İstanbul'da yaşayan 391 ebeveyn katılmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Yetkinlik Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.00 programı ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların ebeveyn yetkinlik, bilinçli farkındalık ve sosyal medya kullanımı düzeylerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırmanın bağımlı ve bağımsız değişkenleri demografik özellikler açısından incelenmiş, bağımsız grup T-testi ve tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine parents of secondary school students in terms of competence, mindfulness, and social media use. 391 parents living in Istanbul participated in the research. The Demographic Information Form, the Perceived Parental Self-Efficacy Scale, the Mindful Attention Awareness Scale, and the Social Media Use Integration Scale were applied to the participants. The SPSS 22.00 program was used to analyze the data. It was observed that the levels of parental competence, mindfulness, and social media use of the participants were moderate. Dependent and independent variables of the study were examined in terms of demographic characteristics. An independent group T-test and a one-way analysis of variance (Anova) were used.