Acil durum toplanma yerleri ve geçici barınma alanlarının değerlendirilmesi: Sakarya-Adapazarı örneği
Examination of emergency meeting places and temporary shelter areas: Case of Sakarya-Adapazarı
- Tez No: 723772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYTULLAH EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Geological Engineering, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Afet ve afet yönetimi dünya üzerinde literatürde adından çokça söz ettiren terimler olmasına karşın bir o kadar da yeni kavramlardır. Dünya coğrafyası, gerek jeolojik gerekse iklim değişikleri nedeniyle gün geçtikçe sayıları artan afetler üretmektedir. Bu afetler sonucunda özellikle ülkelerin demografik yapısını gerekse ekonomik yapılarını etkilemektedir. Sonuçlarının ağır olduğu afetler sonrası ülkeler toplumsal ve ekonomik yapılarını daha dinamik daha kalıcı olacak şekilde güçlendirmek için afet yönetimleri üzerine artık zorunlu olan çalışmalarını hızlanmıştır. Bilimsel verilerle desteklenen afet yönetimi kavramı sonucunda belirli kriterler oluşturulmuştur. Afet sonrası afetzedeleri daha insani şartlarda yaşamlarını idame ettirmesi daha sonrasında yaşamın sonrasında hayata entegre olmaları hedeflenmiştir. Bunları sonucunda afet sonrası için ilk aşamada acil durum toplanma alanları daha afetten etkilenen afetzedeler için geçici barınma alanları tespiti ihtiyaca çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı Sakarya ili Adapazarı İlçesinde bulunan merkez mahallelerde ve ilçe geneli için ilan edilen geçici barınma alanlarının ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğunu irdelemektir. Çalışmayı yaparken Net cad, map checking ve Google Pro programlarını kullanarak sayısal veriler oluşturmak, bu verilerin yanın çeşitli haritalar yardımıyla çıkan sonuçlara göre geçici barınma alanları ve acil durum barınma alanlarının uygunluğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonunda tespit edilen sonuçlar hakkında eğitim, koordinasyon ve fiziki şartlar hakkında tavsiye ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although disaster and disaster management are terms that have been mentioned a lot in the literature around the world, they are also new concepts. The world geography produces disasters, the number of which is increasing day by day due to both geological and climate changes. As a result of these disasters, they especially affect the demographic structure and economic structure of the countries. After disasters with severe consequences, countries have accelerated their obligatory studies on disaster management in order to strengthen their social and economic structures in a more dynamic and permanent way. As a result of the concept of disaster management supported by scientific data, certain criteria have been established. After the disaster, it is aimed to ensure that the disaster survivors continue their lives in more humane conditions and then integrate them into life after life. As a result of these, it has become necessary to determine the emergency assembly areas for the first stage after the disaster, and temporary shelter areas for the disaster victims. The aim of this study is to examine the compliance of the temporary accommodation areas announced for the central districts of Sakarya province Adapazarı District and the district in general with national and international standards. While doing the study, it was tried to create numerical data using Net cad, map checking and Google Pro programs, as well as to determine the suitability of temporary shelters and emergency shelters according to the results obtained with the help of various maps. At the end of the study, recommendations and suggestions were made about training, coordination and physical conditions about the results determined.