Yatılı ilköğretim bölge okullarının sayısal gelişimi ve hizmet sunduğu çevre 'Kulu ilçesi örneği'
The Increase in the number of regional primary of boarding schools and their benefits to the area in the example of Kulu county
- Tez No: 72378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARAKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu araştırmada Yatılı İlköğretim Bölge Okulları'nın öğrenci, öğretmen, okul, şube sayılarının 1985-1986/1994-1995 dönemindeki gelişimi incelenmiştir. Ayrıca bu okulların hizmet sunduğu çevreyi betimleyebilmek amacıyla örnek olarak seçilen Kulu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencilerine bilgi toplama aracı uygulanmıştır. Bu bilgi toplama aracı ile elde edilen veriler 1996-1997 öğretim yılına aittir. 1985-1986/1994-1995 dönemine ilişkin veriler sınıflandırılmış ve çizelgeleştirilmiştir. Kulu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda uygulanan bilgi toplama aracı ile elde edilen veriler ise kümelendirilmiş, frekans ve yüzdeleri alınmıştır. Araştırmanın sonuçlan şöyle özetlenebilir: Yatılı ilköğretim Bölge Okulları Türk Eğitim Sistemi içinde hızla gelişmiş ve sayısal artışlar göstermiştir. Bu artışlar öğrenci, öğretmen, okul ve şube sayılarında gözlenmektedir. Öğrenci sayısındaki artışlar incelendiğinde; erkek öğrenci sayısının kız öğrenci sayısına göre çok daha fazla arttığı, kız ve erek öğrenciler arasındaki eğitimde fırsat ve imkan eşitsizliği ortadan kaldırılamamıştır. 1994-1995 döneminde 126 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun 10Tİ kentte, 25'i köyde açılmıştır. Bu okulların I. kademe öğrenci sayısı düzenli artış göstermemektedir. II. kademe öğrenci akışında elde edilen verilere göre maliyet artış katsayısı 1.27, olarak bulunmuş, sınıfta kalma ve okuldan ayrılmaların çok fazla olması nedeniyle öğrenci / yıl verimliliği 0.62 olarak bulunmuştur. Kulu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda uygulanan bilgi toplama aracından elde edilen verilere göre; okulun 490 öğrenci kapasitesi olduğu halde 269 öğrencisi vardır. Okulda kız öğrencilerin oranı % 16.8 oranındadır. Öğrencilerin ailelerinin çoğunluğu düşük gelir düzeyine sahiptir. Öğrenci ailelerinin % 79.6'su okula 16 km'den daha uzak yerleşim bölgelerinde oturmaktadır. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this investigation the increase and decrease in the number of students, teachers, schools, classes in boarding schools is observed throughout the seasons from 1985-1986 to 1994-1995. Also, to understand the educational service of these schools, the boarding students of Kulu primary school are used to collect data as a sample. The data belong to the season 1996-1997. The data of the years 1985-1986 to 1994-1995 are grouped and charted. The data collected from the students of Kulu primary school are grouped and their frequencies and percentages are calculated. Some aspects of the investment are listed as follows. In Turkish Education System, boarding schools are quickly developing and increasing in number. We observed that boys attending these schools are, a lot more than girls which shows that the inequality in chance of educating is still going on. By the season 1994-1995, 101 schools are opened at the city centers, 25 schools are opaned in villages from a total of 126. In these schools 1st step students' number doesn't increase in order. Collected data from 2nd step students show us that cost increase coefficient is calculated as 1.27, because of lots of students' dismissing and failures students' efficiency per year is calculated as 0.62. Data collected from Kulu Boarding School shows that the school has 269 students although has a capacity of 490. School girls has a percentage of 16.8 %. Most students' families have low income. 79.6 % of students are living far away than 16 kilometers to the school.