Gecekondu bölgelerinde yaşayan kadınların eğitim ihtiyaçları (Derbent Mahallesi örneği)
Education necessities of women living at shanty town centers (The Derbent quarter specimen)
  1. Tez No: 72379
  2. Yazar: SEVİM GÖLBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Araştırma, Ankara ili Mamak İlçesi, Derbent gecekondu bölgesinde yaşayan kadınların eğitim ihtiyaçlarının saptanmasını amaçlamıştır. Araştırmanın evrenini Derbent gecekondu mahallesindeki 18 yaş ve üstündeki tüm kadınlar oluşturmaktadır. Araştırma bu evreden alınan 326 kişilik örneklem üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada şu bulgular elde edilmiştir: Kadınların yarısından fazlası ilkokul mezunudur. Okur-yazar olmayanların da oranı oldukça fazladır. Okur-yazar olmayanlar okur-yazar olmamanın sıkıntısını çekmektedir. Kadınların tamamına yakını bir üst öğrenim kurumuna devam edememiştir. Bir üst öğrenim kurumuna devam edememe nedeni olarak ilk sırada“kız olduğum için ailem izin vermedi”gelmektedir. Öğrenimlerine kaldıkları yerden devam etmek isteyenlerin büyük bir bölümü,“bir işte çalışmak için”öğrenimlerini sürdürmek istemektedirler. Kadınların büyük bir çoğunluğu herhangi bir işte çalışmamaktadır. Çalışmama nedeni olarak ilk sırada“eşlerinin izin vermemesi”gelmektedir. Kadınların yarısından fazlası günlük yaşamda, bilmemekten, öğrenmemekten sıkıntı duydukları konular olduğunu belirtmişlerdir. Bu konular arasında ilk sırayı“sağlıkla ilgili konular”almaktadır. Evde genel konulardaki kararlan“birlikte”verenlerin oranı yüksek iken, genelde evdeki paranın nasıl harcanacağı konusundaki kararları“eşleri”verenlerin oranı yarıya yakındır. Kadınların büyük bir çoğunluğu alışveriş yapmayı, su-elektrik-telefon faturalarını yatırmayı, çocukların okulla ilgili işleriyle ilgilenmeyi“erkeğin görevi”olarak görmektedir. 123Kadınların, eşleri kendilerine vurduğu, kızdığı, bağırdığı ya da istedikleri bir şeyi engellediği durumlardaki davranışları incelendiğinde“boyun eğme, ses çıkarmama”davranışı ilk sırada yer almaktadır. Kadınların yansı boş zamanlarını değerlendirecek bir uğraşılarının olmasını istemektedirler. 124
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research aimed to determine the education necessities of women living at Derbent shanty town center, Mamak district, Ankara City. All women of 18 or above, present at Derbent shanty town center, constituted the universe of this study. This research has been conducted through a specimen group of 326 persons taken from this universe. The following findings have been obtained as a result of this research: More than halves of women are graduated from primary schools. And the number of those not being literate is also very high. These have difficulties arisen from being in that position. Almost all of the women could not continue their education in a higher education program. The first reason for not being capable in attending these higher education programs that was stated is as following:“My family didn't give a permission since I was a girl.”The reason why many of those want to continue their education from the position they left is because they wish to“become employed”. The majority of women are not employed. The primary cause for not being employed is because“husbands do not allow”. More than half of women specified that they have some matters they suffer and lack in knowledge and education during their daily life. The first one among these matters are“subjects related to health”. While the proportion is high for those making decisions about general subjects“together”at home; the ratio of those, where the decisions about“how to spend money”are made by“husbands”, are close to the half. Many of women consider the following activities such as shopping, paying water - electricity - phone invoices, and taking interest in the activities of children related to school are the“husband's duty”. When the behaviors of women, in case their husbands hit, get angry, shout, or prevent from doing something they wish, are examined, the first appearing one is“submitting, raising no objection”. Half of women wish to have some activities by which they may utilize their free times. 125