Türkiye'de fotoğraf dernekleri ve sanat eğitimi
Photograph associations and art education
  1. Tez No: 72377
  2. Yazar: METE AKOĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Birer sanat eğitimi kurumu olarak Türkiye'de fotoğraf demeklerinin verdiği eğitimlerin sanat eğitimine hangi oranda yaklaştığını değerlendirmek bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır.“Türkiye'de Fotoğraf Dernekleri ve Sanat Eğitimi”konulu bu yüksek lisans tezi, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Giriş”başlığı altında problem, amaçlar, araştırmanın önemi, varsayımlar, sınırlılıklar, olanaklar ve tanımlar yer almış,“Yöntem”başlığı altında da araştırma modeli, evren ve örneklem, veriler ve toplanması, verilerin çözümü ve yorumlanması ele alınmıştır. İkinci bölümde tezin kuramsal kısmı“Çağdaşlaşma Sürecinde İnsan, Toplum ve Eğitim”başlığı altında incelenmektetedir. Diğer başlıklarda“Sanat Eğitimi”,“Yaratıcılık ve Sanat Eğitimi”,“Örgün Eğitim ve Sanat Eğitimi”,“Yaygın Eğitim ve Sanat Eğitimi”ele alınmakta, son olarak“Fotoğraf ve Sanat Eğitimi”değerlendirilmektedir. Bulgular ve yorumların yer aldığı üçüncü bölümde; Fotoğraf demeklerinin aylık etkinliklerinden elde edilen bulgular, ankete cevap verenlerle ilgili kişisel bilgiler ile, anketlere verilen cevaplardan elde edilen bulgular ve yorumlara yer verilmektedir. Son kısımda ise fotoğraf demekleri başkanlarının sorulan sorulara verdikleri cevaplar değerlendirilmektedir. Dördüncü bölümde özet, sonuç ve öneriler yer almakta, tezle ilgili ekler ve kaynakça sunulmaktadır. Yaygın eğitim kurumlarından fotoğraf demekleri, gerçekleştirdikleri etkinliklerle sanat eğitimine önemli katkılar sağlamaktadır. Uygulanan etkinliklerin sanat eğitimine ilişkin pek çok yetersizliği içerdiği bu araştırmayla saptanmıştır. Fotoğraf demeklerinde uygulanan etkinlikler ve seminer programlarının gözden geçirilerek, daha üst amaçlar doğrultusunda yeni programlar yapılmalı, katılımcıların geniş sanat kültürü almış kişiler olarak yetişmesi için çaba harcanmalı, yaratıcılıklarını keşfedip geliştirmeleri için uygulamalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It forms the aim of this study to evaluate the activities that are made by the Turkish photography associations in which rate they approach the art education as one of the art education institutions. This master thesis which named“Photograph Associations and Art Education”has been formed from four parts. In the first part, under the title of“Introduction”, problems aims, the importance of this study, hypothesis, restrictions, possibilities and definitions are included; under the title of“method”, the model of study, universe and the model, gathering the data's, analysing the data's, and commenting the data's are taken place. In the second part, thesis' theoretical part is being examined under the title of“The Humanbeing, Society and education in Modernisation Process”Other than that title there are some other titles such as“Art Education”,“Creativeness and Art Education”,“General Education and Art Education”,“Adult Education and Art Education”, The Photograph and Art Education" is taken place. In the third part, where diagnosis and comments take place; it is told the diagnosis which are maintained from the monthly activities of the photograph associations and personal information about the answerers of guestionnaire and the diagnosis getting from the answers of guestionnaire and comments on this diagnosis. In the fourth part, the summary, the conclusion and the suggestions are taken place. Appendix about the thesis and bibliography are presented at the end. Photography associations from adult education institutions have been providing some important help to art education with its activities. It is clarified with this study that the activities which are practiced includes so many unsufficiencies on art education. Examining the activities which are practiced in photography associations and seminar programs ought to be examined and must take an effort to train the people well who will take part in art activities. We must discover their creativeness and make an effort to develope their skills. mmmmm