The role of the foreign trade sector in supporting Iraq's trade balance from 2008 to 2019
2008'den 2019'a Irak'ın ticaret dengesini desteklenmesinde dış ticaret sektörünün rolü
  1. Tez No: 723781
  2. Yazar: AHMED SABAH ALI AL-ISAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, Irak'taki dış ticaret sektörü ile ticaret dengesi arasındaki ilişkiyi vurgulamak, dış ticaret sektörünün Irak ekonomisindeki yürüyüşünü tartışmak ve dış ticaret sektöründe çeşitli politikalar izleyerek Irak'ın hedeflerine ne ölçüde ulaşıldığını bilmektir. Bu çalışma, Irak ekonomik büyüme oranının (gayri safi yurtiçi hasıla) tüm çalışma yıllarında önemli ölçüde dalgalandığını ve ithalat hacminin de çalışmanın çoğu yılındaki artış ve düşüşte önemli ölçüde dalgalandığını ortaya koymuştur. İhracat hacmi de çalışmanın çoğunda önemli ölçüde dalgalandı, ihracat ve ithalatın gayrisafi yurt içi hasılaya oranı düşüş ve yükselişte dalgalanırken; değişken testi, tek bir değişkenle, dış ticareti ve ticaret dengesini birbirine bağlayan ihracat değişkeniyle ve tüm değişkenlerin ahlaki bir etkisiyle farklı bir ilişki olduğunu buldu. Bu, dış ticaret sektörünün rolünün Irak'ın ticaret dengesini desteklemede etkili veya rol olduğunu göstermektedir. Önceki çalışmanın sonuçlarıyla, araştırmacı, gelir kaynaklarını çeşitlendirmek ve petrol gibi hammadde gelirlerine güvenmemek de dahil olmak üzere bir dizi öneri önerdi. Petrol dışı ihracatı geliştirmek ve teşvik etmek ve böylece dünya pazarlarında rekabet etmek. İhracatın teşvikine dayalı ekonomik entegrasyon inşa etmek, ülkeler arasındaki ticareti artırmak ve ekonomik iş birliği oranını artırmak. Dış ticaret sektörünü ilgilendiren ve gümrüksüz olmak isteyen araştırmaları ve uluslararası konferansları hayata geçirmek.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to highlight the relationship between the foreign trade sector and the trade balance in Iraq, to discuss the march of the foreign trade sector in the Iraqi economy, and to know the extent to which Iraq's objectives are achieved by following various policies in the foreign trade sector. This study found that the Iraqi gross domestic products rate (gross domestic product) continually changes significantly in all years of study, and the volume of imports also continually change significantly in the rise and decline approximately in all years of the study. The volume of exports also continually changes significantly approximately in all years of study, while the ratio of exports and imports to gross domestic product continually change in decline and rise; the variable test found that there was a diverse relation with a single variable, the export variable linking foreign trade and the trade balance, and a moral influence of all variables. This indicates that the role of the foreign trade sector had an influence or role in supporting Iraq's trade balance. Through the results of the previous study, the researcher recommended a set of recommendations, including diversifying sources of income and not relying on raw materials revenues such as oil. Develop and encourage non-oil exports and thus compete in world markets. Building economic integration based on export promotion, increasing trade between nations, and increasing the rate of economic cooperation. To implement research and international conferences that concerns the foreign trade sector, and seeks to have duty free.