k-Jacobsthal ve k-Kacobsthal Lucas oktonyonların genelleştirilmesi k-Jacobsthal and k-Jacobsthal Lucas generalized octonions
- Tez No: 723782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT TOKEŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde Jacobsthal ve Jacobsthal Lucas dizisi ve bunların belirli tanım durumlarını içeren formları ve bazı özdeşlikleri tartışılmıştır. Ayrıca bu diziler için bazı yeni sonuçlar elde edilmiştir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ikinci mertebeden lineer yinelemenin ünlü tam sayıları olan Fibonacci, Fibonacci Lucas, Pell ve Pell Lucas sayıları hakkında bilgi verilmiştir. Bu dizilerin birçok özdeşliği, özelliği ve bu dizilerle ilgili uygulamaları vardır. İkinci bölümde Jacobsthal ve Jacobsthal Lucas dizisi ile ilgili temel tanım ve teoremleri hatırlatıyoruz. Üçüncü bölümde genelleştirilmiş Jacobsthal dizisini sunuyoruz. Dördüncü bölümde Horadam dizisinden katsayılarla Horadam oktonyonlarını inceleyeceğiz. Tezin özgün bölümü olan beşinci bölümde, bazı özdeşlikleri ile h(x)-Jacobsthal oktonyon polinomları verilmiştir. Son olarak, k- Jacobsthal ve k- Jacobsthal Lucas genelleştirilmiş oktonyonlarını inceliyoruz ve bazı özelliklerini veriyoruz
Özet (Çeviri)
In this thesis, Jacobsthal and Jacobsthal lucas sequence and their forms containing specific cases of definition, some identities,dicussed and some new results are obtained for these sequence. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, information about the famous integer numbers of the second order linear recurrence,the Fibonacci, Fibonacci lucas, Pell and Pell lucas numbers. This sequences have many identites,properties and aplications with related to this sequences. In the second chapter, we remind the basic definitions and theorms related to Jacobsthal and Jacobsthal lucas sequence. The third chapter we remind the Generalized Jacobsthal sequence. The fourth chapter we investigate Horadam octonions with coefficients from Horadam sequence. In the fifth chapter the original chapter of thesis,in the first section, the h(x)-Jacobsthal octonion polynomials with some identities are given. In the second sectio, we investigate k-Jacobsthal and k-Jacobsthal lucas generalized octonions and give some properties of them.