Determinants of distributors' satisfaction in companies which are using multi-level marketing in Afghanistan
Afganistan'da çok seviyeli pazarlama kullanan şirketlerde distribütörlerin memnuniyetini değerlendirmek
  1. Tez No: 723841
  2. Yazar: HAMED MANSOURI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MURAT UNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma İstanbul Aydın Üniversitesi MBA programının tamamlanmasında mezuniyet aşamasında yazılmıştır. Çok seviyeli pazarlama (MLM), bir acentenin veya distribütörün bireysel müşterilere evleri, işyerleri ve perakende olmayan diğer yerler aracılığıyla ürün veya hizmet sattığı bir tür doğrudan satış veya ağ pazarlamasıdır. Distribütörler, performansa dayalı teşvik programları aracılığıyla çabalarının karşılığını alırlar. Ayrıca, malları veya hizmetleri başkalarına sunma çabalarını çoğaltan başka bir distribütörü tanıtmaları için de tazminat alırlar. Bu tür iş Afganistan'da geçmiş yıllarda yüksek bir büyüme oranına sahipti. Bu çalışma, Afganistan'daki çok düzeyli pazarlama (MLM) şirketlerinde distribütör memnuniyetini etkileyen unsurları inceledi. Beş faktör araştırıldı: iş fırsatını yayma yöntemi, ürün ve hizmet algıları, eğitim programının algılanan kalitesi, algılanan işe alım süreci kalitesi ve üst düzey destek. Anket anketleri kullanarak veri topladıktan ve bu verileri SPSS kullanarak analiz ettikten sonra, çoklu regresyon sonucu aşağıdaki sonuçları gösterdi: ilk üç parametre (İş fırsatını yayma yöntemi, Ürün ve hizmet algıları, Algılanan eğitim programı kalitesi) çoklu regresyon analizinin sonuçlarına göre distribütör memnuniyeti üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Algılanan işe alım sürecinin kalitesi ve Up-line desteği olan diğer iki faktörün, dağıtımcıların memnuniyeti ile anlamlı bir ilişkisi yoktu.
Özet (Çeviri)
Multi-level marketing (MLM) is a type of direct selling or network marketing in which an agent or distributor sells items or services to individual clients through their homes, workplaces, and other non-retail locations. Distributors are compensated for their efforts through performance-based incentive programs. They're also compensated for introducing another distributor, who then duplicates his or her efforts to offer the goods or service to others. This type of business had a high growing rate in Afghanistan in the past years. This study looked into the elements that influence distributor satisfaction with multilevel marketing (MLM) companies in Afghanistan. Five factors were investigated: method to diffuse business opportunity, perceptions of products and services, perceived quality of training program, perceived quality of recruiting process, and up-line support. After collecting data with the use of survey questionnaires and analyzing these data using SPSS the result of multiple regression indicated the following outcomes: the first three parameters (Method to diffuse business opportunity, Perceptions of products and services, Perceived quality of training program) had a considerable impact on distributor satisfaction, according to the results of the multiple regression analysis. The other two factors which are Perceived quality of recruitment process and Up-line support had no significant relationship with distributors' satisfaction.