Nöropazarlamanın geleceği: PESTLE analizi ile sistematik bir derleme
The future of neuromarketing: A systematic review with PESTLE analysis
  1. Tez No: 723840
  2. Yazar: SEHER TUĞÇE KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı nöropazarlama ile ilgili, önde gelen literatürde yer alan araştırmaları PESTLE boyutları ile inceleyerek PESTLE boyutları altında sınıflandırmasını sistematik derleme ile yapmak ve gelecek araştırma alanlarını ve konularını ortaya çıkarmaktır. Çalışmada 2016- 2021 yılları arasında https://www.scimagojr.com/ internet sitesinde pazarlama alanındaki en başarılı dergilerde yayınlanan uluslararası nöropazarlama makaleleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında internet sitesinde yer alan pazarlama dalında en başarılı ilk 40 dergi taranmış bu dergilerde“Nöropazarlama”,“Neuromarketing”, Neuro-marketing" anahtar kelimelerini içeren 30 makaleye ulaşılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda 27 makalenin araştırma kapsamında değerlendirilebileceğine karar verilmiş ve bu makaleler üzerinden çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan PESTLE boyutları sınıflandırması ile elde edilen sonuçlarda nöropazarlamanın tüketici davranışları, ekonomi, teknoloji ve etik kaygılar ile sık sık bir arada yer aldığı görülmüştür. Günümüzde çoğunlukla tüketici davranışlarını analiz etmek ve satın alma davranışlarını iyileştirmek için kullanılan nöropazarlamanın geleceği teknolojik gelişmeler ile yakından ilişkilidir. Sistematik derleme ile yapılan bu çalışmada nöropazarlamanın baskın olduğu araştırma konularını ortaya çıkarmak ve nöropazarlamanın geleceğine yönelik çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explore and to classify the studies in the major literature on neuromarketing with PESTLE dimensions and to extract future research domains and questions. In this research international Neuromarketing articles published between 2016-2021 on most successfull journals in their area on https://www.scimagojr.com/ has been examined. Most successfull first 40 journal in marketing area on the website has been scanned within the scope of research, 30 articles on these journals which includes ''Neuromarketing'', ''Neuro-marketing'' keywords has been reached. As a result of conducted examinations, it is decided that 27 articles can be evaluated within the scope of this research and a work has been conducted on these articles. At the results which has been achived with conducted PESTLE analysis, it is seen that Neuromarketing is frequently appearing with consumer behaviour, economy, technology and ethical concerns. Today the future of Neuromarketing which is mostly used to analyse consumer behaviour and purchasing behaviours, is closely related with technological developments. This research which is made with systematic compilation aim bring this side of Neuromarketing into forward and to contribute the works oriented for the future of Neuromarketing.