Yaşam becerileri eğitimi sürecinde fen bilgisi öğretmen adaylarının öğretimsel karar verme becerisini kullanma durumlarının incelenmesi
Examination of pre-service science teachers' use of instructional decision-making skills in the process of life skills education
- Tez No: 723864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA İPEK AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hızla değişen teknoloji ile birlikte eğitim anlayışımız da gelişmekte ve yenilenmektedir. 2018 yılında yenilenen fen bilimleri öğretim programı ile yaşam becerilerine daha fazla önem verildiği görülmektedir. Yaşam becerileri bireylerin bilimsel bilgiye ulaşmasını ve ulaştığı bilimsel bilgileri hayatında karşılaştığı sorunları çözmede kullanmasını sağlayacak becerileri içermektedir. Bu becerilerden biri olan karar verme becerisi, birden fazla olası seçenek arasından problemimizin çözümüne en uygun olanın seçilmesi ve uygulanmasıdır. Eğitim sürecinde öğretmenlerin öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, öğretimsel içerik oluşturabilmeleri, öğretimde kullanılacak yöntem ve tekniği belirleyebilmeleri, öğretimde karşılaşılan herhangi bir sorunu çözebilmeleri için öğretimsel karar verme becerilerinin gelişmiş olması gerekmektedir. Öğretmen adaylarının da hızlı ve etkili karar vermelerini sağlayacak öğretimsel karar verme becerilerini üniversite eğitimleri sırasında edinmeleri gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, yaşam becerileri eğitimi için hazırlanan kılavuzun fen bilgisi öğretmen adaylarının öğretimsel karar verme becerilerini kullanma durumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada gelişimsel araştırma yönteminin boylamsal deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir devlet üniversitesinin Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümünde öğrenim gören 80 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Karar Verme Günlükleri”kullanılmıştır. Karar verme günlüklerinden elde edilen veriler, öğretimsel karar verme becerisinin özellikleri doğrultusunda çalışma öncesinde belirlenen anahtar kavramlar çerçevesinde kategorize edilerek puanlamalar yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler içerik analizine tabii tutulmuştur. Araştırma sonucunda yaşam becerileri eğitimi için hazırlanan kılavuzun öğretimsel karar verme becerileri üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu süreçte öğretmen adaylarının öğretimsel karar verme becerilerinin geliştiği tespit edilmiştir. Uygulama sürecinin öğretmen adaylarının öğretimsel karar verme adımlarından biri olan problem durumu oluşturabilme ve problemi seçme nedenlerini kabul edilebilir bir gerekçe ile sunma becerilerini de arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının öğretimsel karar verme becerilerini geliştirmeye yönelik daha uzun süreli çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the rapidly changing technology, our understanding of education is also developing and renewing. It is seen that more emphasis is placed on life skills with the science curriculum renewed in 2018. Life skills are skills that enable individuals to access scientific information and use it to solve the problems they encounter in their lives. One of these skills, the decision-making skill, is the selection and application of the most suitable one for the solution of our problem among more than one possible option. In the educational process, teachers must have advanced instructional decision-making skills in order to be able to meet the needs of students, to create instructional content, to determine the method and technique to be used in teaching, and to solve any problem encountered in the classroom environment. Pre-service teachers also need to acquire instructional decision-making skills during their university education, which will enable them to make quick and effective decisions. The aim of this study is to examine the effect of the guide designed for life skills education on pre-service science teachers' use of instructional decision making skills. The longitudinal design of the developmental research method was used in the study. The sample of the study consisted of 80 pre-service science teachers studying in the Department of Mathematics and Science Education at a state university.“Decision-making Diaries”were used as data collection tool. The data obtained from the decision-making diaries were categorized within the framework of the key concepts determined before the study, in line with the characteristics of the instructional decision-making skills and scored. The data obtained from the study were analyzed using content analysis. As a result of the study it was concluded that the guide designed for life skills education was effective on the instructional decision-making skills. It has been determined that the instructional decision-making skills of the pre service student teachers have improved in the process. It was concluded that the application process also increased the pre-service student teachers' ability to create a problem situation, which is one of the instructional decision-making steps, and their ability to present the reasons for choosing the problem with an acceptable justification. It can be suggested that longer-term studies can be carried out to improve the instructional decision-making skills of pre service student teachers.