Hegel'in mantık bilimi'nde saltık idealizmin kuruluşuna Spinoza felsefesi'nin etkileri
The effects of the Spinosa philosophy on the foundation of absolute idealism in Hegel's science of logic
- Tez No: 723883
- Danışmanlar: DR. NACİYE ATIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hegel'in Mantık Bilimi hem onun felsefesinde gerçekliğin ilk kıpısı hem de ansiklopedisinin başlangıcıdır. Hegel bu yapıtta bilimin ögesi olarak gördüğü kavramı tanıtlamış ve kavramlardan kurulu dizgeyi ortaya koymuştur. Mantık Bilimi'nin içeriği sonsuz ilişki içindeki kavramlar ve bu kavramlara düşülen notlardır. Kavramlar ve notlar beraber saltık idealistik dizgeyi oluşturmaktadır. Mantık Bilimi'nde yer alan notlar kavramların felsefe tarihi ile ilişkilerini göstermektedir. Bu notlar aracılığıyla ilişki kurulan filozoflardan biri de Spinoza'dır. Hegel daha önce Tinin Görüngübilimi'nde töz, saltık, Tanrı ve yöntem kavramları ile ilişki içinde olduğu Spinoza ile bu kez yeni bir bağlamda karşılaşmaktadır. Bu karşılaşma Hegel ve Spinoza felsefeleri arasında yakınlıklar bulunduğunu savunan çok sayıdaki yorumcuyu doğrular niteliktedir. Bu çalışmanın amacı Mantık Bilimi'ne yeni bir görüş açısından bakmaktır. Saltık idealistik felsefe dizgesinin kuruluşunda Spinoza düşüncesinin etkileri araştırılacaktır. Buradan çıkacak sonuçlar yalnız Mantık Bilimi değil ama tüm Hegel dizgesi için anlamlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Hegel's Science of Logic is both the first moment of reality in his philosophy and the beginning of his encyclopedia. In this work, Hegel demonstrated the concept that he saw as the element of science and revealed the system made up of concepts. The content of the Science of Logic is the concepts in an infinite relationship and the notes made on these concepts. Concepts and notes together form the absolute idealistic system. The notes in the Science of Logic show the relations of the concepts with the history of philosophy. Spinoza is one of the philosophers associated with these notes. Hegel encounters Spinoza in a new context this time, with whom he had previously been in relation with the concepts of substance, absolute, God and method in the Phenomenology of Spirit. This encounter confirms many commentators who argue that there are affinities between the philosophies of Hegel and Spinoza. The aim of this study is to look at the Science of Logic from a new point of view. The effects of Spinoza's thought in the establishment of the absolute idealistic philosophy system will be investigated. The conclusions to be drawn from here will be meaningful not only for the Science of Logic, but for the entire Hegel system.