Öğrencilerin bilimsel süreç becerilerinin geliştirilmesi üzerine bir araştırma: 'Canlılar ve yaşam' örneği
A study on the development of students' science process skills: The example of 'Living things and life'
- Tez No: 723882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ER NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada amaç;“Canlılar ve Yaşam”öğrenme alanı içerinde yer alan canlıların sınıflandırılması, biyoçeşitlilik ve yıkıcı doğa olayları kavramlarına yönelik geliştirilen aktif öğrenme teknikleri ile zenginleştirilmiş çalışma yapraklarının hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan kaynaştırma öğrencilerinin ve normal gelişim gösteren öğrencilerin bilimsel süreç beceri gelişimi ve kavramsal anlamaları üzerine etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada karma yöntemden yararlanılmıştır. Çalışmanın örneklemini; beşinci sınıfta öğrenim gören 16 (sekiz hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan ve sekiz normal gelişim gösteren) öğrenci oluşturmaktadır. Asıl uygulamada iki ayrı grup oluşturulup çalışılmıştır. Birinci grup hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan sekiz öğrenciden, ikinci grup ise normal gelişim gösteren sekiz öğrenciden oluşmaktadır. Pilot uygulama 4 öğrenci ile yürütülmüştür. Pilot uygulama 2018-2019 ve asıl uygulama 2019-2020 eğitim-öğretim yıllarında yapılmıştır. Tahmin-Gözlem-Açıklama (TGA) yönteme uygun hazırlanan çalışma yaprakları; dikkat çekme-etkin uğraşı ve değerlendirme bölümlerinden oluşmaktadır. TGA yöntemi içerisinde aktif öğrenme tekniklerinden (vızıltı 22-öğrenme galerisi-kart gösterme-kartopu) ve mobil öğrenme (karekod uygulaması) uygulamalarından yararlanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak;“Canlılar ve Yaşam”öğrenme alanında ilgili kavramlar için geliştirilen Bilimsel Süreç Beceri Gelişim (BiSBeG) formu ve görüşme sorularından yararlanılmıştır. Canlıların sınıflandırılması, biyoçeşitlilik, yıkıcı doğa olayları kavramlarına yönelik üç çalışma yaprağı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; is to uncover the effect of worksheets enriched with active learning techniques developed for the concepts of classification of living things, biodiversity and destructive natural events in the“Living Beings and Life”learning area on the scientific process skill development and conceptual understanding of inclusive students with mild intellectual disability and students with normal development. The mixed method was used in the research. Participated in the study; there are 16 students (eight with mild mental disabilities and eight with normal development) who are studying in the fifth grade. In the actual application, two separate groups have been created and studied. The applications were conducted in a single school with eight students in the second group. The pilot application was conducted with 4 students. The pilot application was conducted in 2018-2019 and the actual application was conducted in 2019-2020 academic years. The worksheets prepared in accordance with the Prediction-Observation-Explanation (POE) method consist of attention-seeking-effective engagement and evaluation sections. Active learning techniques (buzz 22-learning gallery-card display-snowball) and mobile learning (karekod application) applications were used within the POE method. As a data collection tool in the study; The Scientific Process Skill Development (BiSBeG) form developed for related concepts in the field of learning“Living Things and Life”and interview questions were used. Three sheets of work have been developed on the concepts of classification of living beings, biodiversity, destructive natural phenomena.