İnternet temelli uzaktan eğitimin acil tıp asistan programına olan katkısının ve asistanlar üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the contribution of internet-based distance education to the emergency medicine assistant program and its impact on assistants
  1. Tez No: 723891
  2. Yazar: SEMA BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYNUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Education and Training, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda acil tıp araştırma görevlisi hekimlerin uzaktan eğitime yönelik bakış açısı, memnuniyet düzeyi ve önerilerinin değerlendirilmesi; elde edilen veriler doğrultusunda uzaktan eğitim yöntemlerinin geliştirilmesi ve daha aktif kullanılabilecek şekilde yapılandırılması hedeflendi. Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sağlık Uygulama-Araştırma Merkezi Farabi Hastanesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim-Araştırma Hastanesi (SBÜ KEAH) ve Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalları'nda COVİD-19 pandemisi nedeniyle uzaktan eğitim sistemiyle uzmanlık eğitimine devam eden araştırma görevlisi hekimlerin katılımıyla gerçekleştirilen bir anket çalışmasıdır. Araştırmacılar tarafından Google formlar aracı kullanılarak oluşturulan veri toplama formu (Tanıtım Formu, E-Derslere Yönelik Memnuniyet Ölçeği, Uzaktan Eğitim Öğrencilerinin Uzaktan Eğitime Yönelik Görüşleri Ölçeği) Acil Tıp Anabilim dallarında çalışmakta olan araştırma görevlisi hekimlere WhatsApp uygulaması kullanılarak iletildi. Veri analizi için SPSS 23 (Statistical Package of Social Sciences) programı kullanıldı. Niteliksel veriler ki kare testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluate the perspective, satisfaction level and recommendations of Emergency Medicine research assistant physicians for distance education; to develop distance education methods in accordance with the obtained data and to configure them in a way that they can be used more actively. Method: Continuing specialization training with the distance education system due to the COVID-19 pandemic at Karadeniz Technical University (KTU) Health Practice-Research Center Farabi Hospital, Health Sciences University Trabzon Kanuni Training-Research Hospital (SBU KEAH) and Kırıkkale University Medical Faculty Hospital Emergency Medicine Departments. It is a survey study conducted with the participation of research assistant physicians. The data collection form (Introduction Form, Satisfaction Scale for E-Courses, Distance Education Students' Views of Distance Education Scale) created by the researchers using the Google forms tool was sent to the research assistant physicians working in the Emergency Medicine Departments using the WhatsApp application. SPSS 23 (Statistical Package of Social Sciences) program was used for data analysis. Qualitative data were evaluated with the chi-square test.