Kivi tohumu yağının A.baumannii izolatlarına karşı tek başına ve kolistin ile kombinasyonu etkinliğinin in vitro araştırılması
Investigation of the effectiveness of kiwi seed oil against A.baumannii isolates alone and in combination with colistin
- Tez No: 723890
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Dünyada tedavi amaçlı kullanılan bitkilere karşı ilgi giderek artmaktadır. Bakterilerde antibiyotik direncinin artmasına karşın antimikrobiyal özellik gösteren bitkisel ürünlere karşı direnç oluşmadığı görülmektedir. Bu çalışmada tropik bir meyve olmasına rağmen elverişli iklimi sebebiyle son yıllarda ülkemizde yetiştiriciliği artan kivi (Actinidia deliciosa) meyvesinin tohumundan elde edilen yağın in vitro antibakteriyel ve kolistin ile kombine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Kivi tohumu yağının antimikrobiyal etkisini değerlendirmek için, gelişen çoklu ilaç direnci nedeniyle hastane enfeksiyonlarının önemli bir kaynağı olan Acinetobacter baumannii klinik izolatı test edilmiştir. Yöntem: Kivi tohumu yağının bakterilere karşı minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) değerleri sıvı mikrodilüsyon ve in vitro kolistin antibiyotiği ile kombine etkisi dama tahtası (checkboard) mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Kivi tohumu yağı ve kolistin antibiyotiği kombinasyonundaki etki, fraksiyonel inhibitör konsantrasyon (FİK) indeksi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Kivi tohumu yağının A.baumannii izolatlarına karşı antimikrobiyal etkisi saptanmıştır. Beş kolistin dirençli A.baumannii izolatında kolistin ve kivi tohumu yağının kombine etkisi değerlendirildiğinde tüm izolatlarda aditif etki bulunmuştur. Sonuç: Kivi tohumu yağının A.baumannii izolatlarında antimikrobiyal etki ve herhangi bir antibiyotik ile kombine etkisine bakıldığı ilk çalışmadır. Kivi tohumu yağı, A.baumannii izolatları üzerinde kolistinin etkisini arttırabilmektedir. Tıpta gelişen enfeksiyonları önlemede veya tedavi etmede potansiyel alternatif bir yöntem olabilir. Bu etkinin sebebinin tam olarak anlaşılabilmesi için daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır. İleriki çalışmalarda farklı bakteri suşları veya farklı antibiyotiklerle kombine etki araştırması yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: There is an increasing interest in plants used for therapeutic purposes in the world. Despite the increase in antibiotic resistance in bacteria, it is seen that there is no resistance against herbal products with antimicrobial properties. In this study, it was aimed to investigate the antimicrobial and combined effect of colistin and oil obtained from the seed of the kiwifruit (Actinidia deliciosa), which has been grown in our country due to its favorable climate, although it is a tropical fruit. To evaluate the antimicrobial effect of kiwifruit seed oil, the clinical isolate of Acinetobacter baumannii, which is an important source of nosocomial infections due to developing multidrug resistance, was tested. Method: The minimum inhibitory concentration (MIC) values of kiwifruit seed oil were determined by liquid microdilution and the combined effect of in vitro colistin antibiotic by checkboard microdilution method. The effect of the combination of kiwifruit seed oil and colistin antibiotic was evaluated by the fractional inhibitory concentration (FIC) index. Results: The antimicrobial effect of kiwifruit seed oil against A.baumannii isolates was determined. When the combined effect of colistin and kiwifruit seed oil was evaluated in five colistin-resistant A.baumannii isolates, an additive effect was found in all isolates. Conclusion: This is the first study to examine the antimicrobial effect of kiwi seed oil in A.baumannii isolates and the combined effect with any antibiotic. Kiwi seed oil can increase the effect of colistin on A.baumannii isolates. It can be a potential alternative method to prevent or treat infections that develop in medicine. Further studies are needed to fully understand the reason for this effect. In future studies, different bacterial strains or combined effects can be investigated with different antibiotics.