Göçebelik kavramının çadır formunda güncel seramik uygulamalara yansımaları
Reflections of the concept of nomadism on contemporary ceramic practices in the form of tents
- Tez No: 723928
- Danışmanlar: PROF. DENİZ ONUR ERMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Hazırlanan tez çalışması, yedi ana bölüm altında toplanmıştır. Giriş kısmında, ilkel çağlardan itibaren göç, göçebelik kavramları ile mekân anlayışı açısından çadır formunun incelenmesi, farklı insan toplulukları açısından önemi ile ilgili aktarımlarda bulunulmuştur. İkinci bölümde, tarihsel süreç içerisinde insanoğlunun yer değiştirme hareketleri, karşılaştıkları zorlukları, göç ile göçebelik arasındaki farkları, ortak noktaları, neden ve sonuçları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde mekân anlayışının, tarihin ilk çağlarından günümüze dek barınmanın ana mimari unsuru olduğu, insan-mekân ilişkisinin önemi, hareketli yaşam şekli süren toplulukların barınma imkânları, çadır formunun tarihsel gelişimi ve günümüz modern mimarisine etkileri gibi konular hakkında açıklamalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, farklı kültürel özelliklere sahip insan topluluklarının, günlük yaşamları, kullanım eşyaları, kültürel unsurları, barınma imkânları ile günümüzdeki yaşam alanları ve gelenek göreneklerinin incelenmesi sonucunda elde edilen bilgilere yer verilmiştir. Beşinci bölüm, geçmişte ve günümüzde farklı nedenlerle yer değiştirmek zorunda kalan insanların sanatın farklı alanlarına konu olması ve sanatçılar üzerindeki etkileri hakkında geniş bir inceleme yapılmıştır. Ayrıca araştırılan konu resim, mimarlık, heykel, enstelasyon, tekstil, fotoğraf, performans v.s. gibi sanat disiplinleri açısından ele alınmış ve çeşitli örneklerle desteklenmiştir. Altıncı bölümde tarihin her döneminde, her toplumda sanatın kendisini gösterdiği, farklı toplulukların sanata yaklaşımları incelenmiştir. Seramik malzemenin tarih boyunca kullanımı, insan hayatındaki önemi, hareketli yaşam süren insanların seramik malzeme ile olan ilişkisi ve günlük kullanımdaki yeri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca göç-göçebelik ve çadır formunu eserlerinde konu edinen ulusal ve uluslar arası sanatçılardan örneklerle çalışma zenginleştirilmeye çalışılmıştır.“Kişisel Uygulamalar”isimli son bölümde ise, önceki bölümlerde yer verilen bilgiler, yapılan literatür taramaları, görsel araştırmalar ile incelenen birçok eserlerden yararlanılarak ele alınan göç-göçebelik ve çadır formu, kişisel yorumlamalara aktarılmış ve çeşitli malzemeler kullanılarak özgün çalışmalar üretilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis study prepared has been gathered under seven main sections. In the introduction, the concepts of migration and nomadism from primitive ages and the examination of the tent form in terms of the understanding of space and its importance for different human societies are given. In the second chapter, information is given about the displacement movements of human beings in the historical process, the difficulties they face, the differences between migration and nomadism, common points, causes and consequences. In the third part, explanations are given about the issues such as the concept of space, which is the main architectural element of shelter from the first ages of history to the present, the importance of the human-space relationship, the shelter possibilities of communities with active lifestyles, the historical development of the tent form and its effects on today's modern architecture. In the fourth chapter, the information obtained as a result of examining the daily lives, items of use, cultural elements, accommodation facilities, living spaces and traditions of today's living areas and traditions of human communities living in various regions of the world with different cultural characteristics are included. In the fifth chapter, a comprehensive study has been made on the subject of people who had to change places for different reasons in the past and today and its effects on artists. In addition, the researched subject is painting, architecture, sculpture, installation, textile, photography, performance, etc. It has been discussed in terms of art disciplines such as and supported with various examples. In the sixth chapter, the approaches of different communities to art in every period of history, in which art manifests itself in every society, are examined. Information has been given about the use of ceramic material throughout history, its importance in human life, the relationship of active people with ceramic material and its place in daily use. In addition, the work was tried to be enriched with examples from national and international artists who take the form of migration-nomadism and tent form in their works. Nomadism and tent form were transferred to personal interpretations and original works were tried to be produced by using various materials.