Göçebe topluluklarda iskan ve terk stratejisinin etnoarkeolojik açıdan incelenmesi: Sarıkeçililer örneği
Etnoarchaeological i̇nvestigation of the nomadic communities settlement and abandonment strategy: The case of Sarıkeçililer
- Tez No: 505018
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Pastoral göçebeliğin arkeolojik perspektiften incelenmesi ve değerlendirilmesi insanlık tarihi açısından son derece önemlidir. Geleneksel arkeolojik metotlar açısından bakıldığında pastoral göçebe yaşamın maddi kültür izlerinin arkeolojik veriye dönüşmesi, yerleşik toplumlara yönelik yapılan arkeolojik çalışmalara göre farklılıklar göstermektedir. Bu tez çalışmasıyla pastoral göçebeliğin yıllık göç periyotu ekseninde oluşan kısa ve uzun süreli çadır yerleşimleri etnoarkeolojik metotlarla incelenerek pastoral göçebe yaşam tarzının arkeolojik perspektifte maddi kültürle olan ilişkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Pastoral göçebe yaşam tarzının ne olduğu, nasıl ve hangi etkenlerle ortaya çıktığı, farklı pastoral göçebe kültürlerde ve coğrafyalarda ne gibi farklılıklar ve benzerlikler oluşturduğu konuları yine etnografik örnekler ve etnoarkeolojik metotlarla üretilen verilerin analiz edilmesiyle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda pastoral göçebeliğin maddi kültüre olan yansımaları etnoarkeolojik saha çalışmalarıyla incelenmiş, pastoral göçebe Sarıkeçililerle farklı dönemleri kapsayan planlamaya göre saha çalışmaları yapılmıştır. Pastoral göçebeler Arkeolojik düzlemde maddi kültür boyutuyla ele alınmasının yanında ekonomik, politik ve sosyo-kültürel boyutuyla incelenmiş farklılıklarıyla benzerlikleriyle genel bir pastoral göçebe resmi oluşturulmuştur. Bu kapsamda elde edilen verilerin göçebe arkeolojisi kavramına ve arkeolojik çalışmalara yeni perspektifler kazandırması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The examination and evaluation of the pastoral nomad from the archaeological perspective is extremely important for of human history. From the point of view of the traditional archaeological methods the transformation of material traces of pastoral nomadic life into archeological divergences differs from the archaeological studies carried out for esteblished societres-in this study it is tried to compreheral the relationship between idyllic nomadic life style and material culture in on archaeological perspective by examining short and long term tent settlements formed on the axis of annual migration period of the pastoral nomad with ethnoarchaeological methods. It has been attempted to find out what the pastoral nomadic lifestyle is, how and with what factors, what differences and similarities are formed in different pastoral nomadic cultures and geographies by analyzing the data produced with ethnographic examples and ethnoarchaeological methods. In this context, the material cultural reflections of pastoral nomads were examined with etnoarchaeological field studies field studies were carried out with pastoral nomadic Sarıkeçililer field studies were carried out accerding to the plans cevering different periods. Pastoral nomads are studied in economic, political and socio-culturel dimension as well as dealing with material culturel dimension in on archeological level and a general image of the pastoral is formed with its differences and similarities. İt's aimed that the data obtained in this contex to bring new perpectives to the concept of nomadic archaeological and archaeological studies.