Dijital göçebelik literatürünün bibliyometrik profili: Web of Science veri tabanı üzerine bir inceleme
A bibliometric profile of digital nomadism literature: An examination of The Web of Science database
  1. Tez No: 1010135
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KARAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; dijital göçebelik alanının mevcut durumunu, gelişim yönünü, göze çarpan temalarını, öne çıkan metotlarını ve alan yazındaki araştırma boşluklarını görebilmek adına Web of Science (WoS) Core Collection veri tabanı üzerinde taranan 230 akademik makalenin içerik ve bibliyometrik analiz yöntemleriyle incelenmesidir. Çalışma doğrultusunda, göçebelik kavramının kökenleri ve tarihi sürecinden modern çağın“Technomad”kavramına evrilmesine kadar olan süreç ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada, Türkiye ve dünya literatüründeki dijital göçebe kavramının yansımaları karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Çalışmanın bibliyometrik analiz sonuçlarına bakıldığında; dijital göçebelik alanının 2009-2019 yılları arasında sınırlı sayıda akademik üretim gösterdiği, bu çalışmaların ise genellikle seyahat odaklı ve bireysel özgürlük temalı bir söylem etrafında toplandığı görülmüştür. Daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin, bu konuda yapılan çalışmaların 2020 ve sonrasında patlama yaşamasına neden olduğu görülmektedir. Özellikle toplam çalışmaların %60 kadarının 2024 ve 2025 dönemlerinde üretilmesiyle bu konunun en popüler dönemine ulaştığını söylemek mümkündür. Araştırmanın bulguları kısmında; son yıllarda yapılan çalışmaların kentsel soylulaştırma ve vergilendirme gibi kurumsal ve eleştirel temalarda ağırlık kazandığı ortaya konmuştur. Yapılan çalışmaların metodolojik dağılımında %53'ünün nitel yöntemi benimsemiş olması, alan yazında bireysel deneyimin derinlemesine anlaşılma çabasında olduğunu; fakat ölçek geliştirme ve genellenebilir veri konularındaki ihtiyacın hâlen devam etmekte olduğunu göstermiştir. Son olarak bu analizler doğrultusunda, alan yazının dijitalleşme sürecinde benimsediği çalışma tarzı haritalandırılmakla beraber, bu alanda hâkim olan konseptler çeşitli disiplinler aracılığıyla tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine 230 academic articles indexed in the Web of Science (WoS) Core Collection database through content analysis and bibliometric methods, with the aim of identifying the current state, developmental trajectory, prominent themes, prevailing methodologies, and research gaps within the field of digital nomadism. In accordance with the study's objectives, the conceptual origins and historical evolution of nomadism are addressed, tracing its transformation from its earliest roots to the emergence of the contemporary“Technomad”concept. Furthermore, the study comparatively discusses the reflections of the digital nomad concept across both Turkish and international literature. An examination of the bibliometric analysis findings reveals that the field of digital nomadism demonstrated limited academic output between 2009 and 2019, with the existing scholarship during this period predominantly coalescing around a discourse centered on travel-oriented narratives and themes of individual freedom. Subsequently, the COVID-19 pandemic, which profoundly affected the entire world, appears to have catalyzed an exponential surge in scholarly output on this subject from 2020 onward. It can be argued that the field reached the apex of its academic prominence particularly during the 2024–2025 period, which accounts for approximately 60% of the total body of work examined. The findings section of the study demonstrates that research conducted in recent years has increasingly gravitated toward institutional and critical themes, such as urban gentrification and taxation. The methodological distribution of the reviewed studies reveals that 53% adopted a qualitative approach, indicating a scholarly preoccupation with the in-depth understanding of individual experience; however, it also underscores the continued and unmet need for scale development and generalizable data within the field. Finally, in light of these analyses, the academic landscape's evolving orientation toward digitalization is systematically mapped, while the dominant conceptual frameworks of the field are brought into critical discussion through the lens of multiple disciplines.