Blok zinciri ağ güvenliği ile konsensüs mekanizmaları ve akıllı sözleşmeler
Consensus mechanisms and smart contracts with blockchain network security
  1. Tez No: 723956
  2. Yazar: MİMAR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM KASAPBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, finans, sağlık, sosyal medya vb. ortamlardaki insanların ihtiyacı olan güven problemine blok zinciri teknolojisi, şifreli algoritmalar ile çözümler sunmaktadır. Güven problemini çözen ve verileri dağıtık olarak kayıt altına alan ve her şeyi şeffaf olarak bizlere sunan blok zinciri bir devrim niteliğindedir. Blok zinciri, akıllı sözleşmeler sayesinde kurumsal projelerde de kullanılmaktadır. Kurumların arasında yeni nesil bir ağ olarak da adlandırılan blok zinciri ile birçok şeyin değişmesi beklenmektedir. İnternetin, mobile cihazların ve sensörlerin yaygınlaşmasıyla birlikte güven problemi her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Farklı amaçlara hizmet eden Ethereum, Cardano, EOS, Cosmos, Hyperledger gibi blok zincir platformları bulunmaktadır. Altyapılarında Proof of Work (PoW), Proof of Stake (PoS), Delegated Proof of Stake (DPoS) ve Directed Acyclic Graph (DAG) gibi farklı fikir birliği mekanizmalarını kullanmaktadırlar. Bu çalışmada blok zinciri platformları, altyapılarında kullandıkları mutabakat mekanizmaları ve blok zinciri ağının güvenliği araştırılmıştır. Ethereum platformu üzerinde çalışan Solidity programlama dili ile akıllı sözleşme örnekleri geliştirilmiştir. Akıllı sözleşme uygulamaları ile blok zincirinin çalışma adımları uygulamalı olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Blockchain technology offers solutions with encrypted algorithms to the trust problem that people in finance, health, social media, etc. need. Blockchain, which solves the problem of trust and records data in a distributed manner and presents everything to us transparently, is revolutionary. Blockchain can also be used in corporate projects thanks to smart contracts. A lot of things are expected to change with Blockchain, which is also called a new generation network among institutions. With the widespread use of the Internet, mobile devices and sensors, the problem of trust is gaining more and more importance day by day. There are blockchain platforms such as Ethereum, Cardano, EOS, Cosmos, Hyperledger that serve different purposes. They use different consensus mechanisms such as Proof of Work (PoW), Proof of Stake (PoS), Delegated Proof of Stake (DPoS) and Directed Acyclic Graph (DAG) in their infrastructure. In this study, Blockchain platforms were investigated by using the consensus mechanisms they use in their infrastructure and the security of the blockchain network. Smart contract samples were developed with the Solidity programming language running on the Ethereum platform. The working steps of the blockchain with smart contracts and applications are demonstrated in practice.