Lüleli jet çarpmalı soğutmada kanatçık açılarının ısı transferi ve akış karakteristiklerine etkisinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of the effect of fin angles on heat transfer and flow characteristics in jet impinging cooling using nozzles
  1. Tez No: 723955
  2. Yazar: ONUR CAN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Transferi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mevcut tez çalışmasıyla, türbülanslı akış şartlarında düz ve farklı açılardaki kanatçıklı yüzeylerin uzatılmış lüleler kullanılarak çarpmalı jetlerle soğutulmasını ele alan, bunun ısı transferi ve akış karakteristikleri üzerine etkisini inceleyen sistematik ve sayısal bir analiz çalışması gerçekleştirilmiştir. Farklı Reynolds sayılarında (16250≤Re≤32500), farklı kanatçık açılarındaki (90°≤θ≤270°) yüzeylerde ve farklı lüle boşluklarında (2,0≤Gj/Dj≤6,0) olmak üzere toplamda 48 adet sayısal analiz gerçekleştirilmiştir. Bu sayısal analizler Ansys 19.2 programının Fluent yazılımında gerçekleştirilmiş ve analizlerde SST k-ω türbülans modeli kullanılmıştır. Analiz sonuçlarından elde edilen verilerin yerel Nusselt sayısı, ortalama Nusselt sayısı, basınç kaybı ve hız profilleri açısından önce kendi aralarında ardından da birbirleriyle mukayeseleri yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında tüm yüzeylerde (düz ve kanatçıklı) lülenin kullanımı ısıl performans olarak olumlu sonuçlar vermiştir. Boyutsuz lüle boşluğunun (Gj/Dj) kademeli olarak azalmasıyla ortalama Nusselt sayısında kademeli bir artış gözlemlenmiştir. Re=16250 için Gj/Dj=4,0 değerinde θ=180° kanatçıklı yüzey durumu en yüksek ısıl performans koşulu olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, a systematic and numerical analyses have been carried out, which deals with the cooling of flat and rib-finned surfaces with different angles by impinging jets using extended nozzles and examining its effect on heat transfer and flow characteristics under turbulent flow condition. A total of 48 numerical analyzes have been performed at different Reynolds numbers (16250≤Re≤32500), on surfaces with different fin angles (90°≤θ≤270°) and at different nozzle gaps (2.0≤Gj/Dj≤6.0). These numerical analyzes have been performed by Ansys Fluent 19.2 software and SST k-ω turbulence model has been used in the analyses. The data obtained from the analyses results have been first compared among themselves and then with each other in terms of local Nusselt number, average Nusselt number, pressure loss and velocity profiles. In the light of the data obtained, the usage of nozzle on all surfaces (flat and finned) gave positive results in terms of thermal performance. A gradual increment has been observed in the average Nusselt number with decreasing of the dimensionless nozzle gap (Gj/Dj). For Re=16250, the surface condition with θ=180° fins at Gj/Dj=4.0 has been obtained as the highest thermal performance condition.