Doğal Aspergillus sp. izolatları kullanılarak glukonik asit üretimi ve optimizasyonu
By using natural isolated Aspergillus sp. production and optimization of gluconic acid
- Tez No: 573071
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, soğan kabuğu, sarımsak kabuğu ve ekmek gibi küflenmiş çeşitli gıda materyallerinden izole edilen Aspergillus sp. suşları ve substrat olarak dekstroz monohidrat kullanılarakglukonik asitinbatık kültür (submerged) fermantasyonu ve optimizasyonu yapılmıştır. Fermantasyon ürününün HPLC'de kalitatif ve kantitatif analizleri yapılarak glukonik asit fermantasyonu için optimum şartlar belirlenmiştir. Doğal izolat Aspergillus sp. kullanılarak yapılan glukonik asit üretimindeki optimum şartlar; % 10 dekstroz monohidrat içeren fermantasyon ortamında 600 rpm, pH 5.5, 30oC sıcaklık, 0.5 vvm%100 oksijen ilavesi ile fermantasyon süresi 8 gün olarak belirlenmiştir. Optimizasyon sonucu % 69'luk verimle glukonik asit üretimi elde edilmiştir. Ayrıca fermantasyon besiyeri ortamına3000 ünite glukoz oksidaz ve 500 ünite katalaz ilavesinin fermantasyon süresini3 güne indirdiği ve %95 verimle glukonik asit üretimielde edildiği gözlemlenmiştir. Bu sonuçlara göre çalışmada kullanılan doğal izolat Aspergillus sp., dekstroz monohidratın belirlenen optimum koşullar altında tamamına yakını glukonik aside dönüştürdüğü söylenebilir. Elde edilen glukonik asit inşaat, tarım, sağlık ve gıda gibi birçok sektörde güvenle kullanılabilecek, doğada kolaylıkla biyodegrede olabilir bir üründür.
Özet (Çeviri)
In this study,submerged fermentation and optimization of gluconic acid was performed by using Aspergillus spp. strains isolated from moldy food materials such as onion peel, garlic peel,bread and dextrose monohydrate as substrate.The qualitative and quantitative analyzes of the fermentation product were performed on HPLC to determine the optimum conditions for gluconic acid fermentation. By using natural isolatedAspergillus sp.optimum conditions for the production of gluconic acid was determinated as at 600 rpm, pH 5.5, 30oC with addition 0.5 vvm pure oxygen on the 7th day including in fermentation medium containing10% dextrose monohydrate. As a result of the optimization, gluconic acid production was obtained with a yield of 69%.In addition, it was observed that the addition of 3000 units of glucose oxidase and 500 units of catalase to the fermentation medium reduced the fermentation time to 3 days and yielded 95% yield of gluconic acid. According to these results, it can be said that using by natural isolated Aspergillus sp. almost completely of dextrose monohydrate converted gluconic acid under the determined optimum conditions.Gluconic acid is a product that can be used safely in many sectors such as construction, agriculture, health, food and can be easily biodegraded in nature.