Romatoid artritli hastalarda insülin direnci ile serum interlökin 1α düzeyleri lipidler arasındaki ilişki çalışması
A study of the relationship between insulin resistance, serum interleukin 1α levels and lipids in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 723999
  2. Yazar: BILAL ARRAK MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Romatoid artrit, birçok araştırmanın erken teşhis yöntemlerini bulmaya çalıştığı yaygın hastalıklardan biridir. Artrit hastalığının erken tedavisi önemlidir. Bu çalışmanın amacı, 8-OHDG, hsCRP, Interleukin 1α ve bazı biyokimyasal belirteçlerin konsantrasyonunu doğru bir şekilde ölçmektir. Romatoid artrit hastalarında 8-OHDG ve hsC-RP Interleukin 1α ve bazı biyokimyasal belirteçler arasındaki potansiyel ilişki incelendi. Çalışma iki grubu içermektedir. Birinci grup (A grubu) 55 sağlıklı (romatoid artriti olmayan) kişiyi içermektedir. İkinci grup ise 75 romatoid artrit hastalığı olan kişiyi içermektedir. Kimyasal testler olarak her iki grup için Serum 8-OHDG testi, Interleukin 1α, S. HDL, S. LDL, S. CRP, RF, hsC-RP ve insülin yapıldı. Sonuçlara göre RA ve 8-OHdG, insülin, Lipid profili ve IL-α1 arasında önemli bir fark çıkmıştır. Sonuçlar 8-OHdG ve insülin hastaları için daha fazla fayda göstermek ve romatoid artrit hastalıkları üzerindeki etkisini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is one of the common diseases that many studies are looking to find early diagnostic methods. The early treatment of Arthritis disease is important. The aim of this study was to accurately measure the concentration of 8-OHDG, hsCRP, Interleukin 1α, and some biochemical markers. The potential relationship between 8- OHDG and hsC-RP Interleukin 1α and some biochemical markers in rheumatoid arthritis patients was be examined. The study included two groups, the first group included 55 healthy people (group A: 55 patients without rheumatoid arthritis), while the second group included 75 people with arthritis disease (group B: 75 patients suffering from rheumatoid arthritis), the following chemical tests were performed Serum 8-OHDG Test, Interleukin 1α, S. HDL, S. LDL, S. CRP, RF, hsC-RP and Insulin for both groups. The result: was a significant difference between RA and 8- OHdG, insulin, Lipid profile and IL- α1. The results indicate the need for more studies to demonstrate more benefits for 8-OHdG and insulin patients and to evaluate its effect on rheumatoid arthritis diseases.