Effects of societal culture and institutions on the cultivation of country-based social entrepreneurship activity
Toplumsal kültür ve kurumsal yapilarin ülke bazinda sosyal girişimcilik faaliyetlerinin geliştirilmesine etkileri
- Tez No: 724000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE KARAÇAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İklim krizi, adil olmayan gelir dağılımı, yoksulluk gibi toplumsal sorunların yaygınlığı arttıkça bu sorunların önemi ve sonuçları daha fazla dikkat gerektirmektedir. Bu sosyal sorunlarla birlikte, mevcut ekonomik sistemler ve geleneksel iş yapma biçimi zayıflamaya başlamıştır. Bunun sonucunda değer yakalama amacından çok değer yaratma kavramına öncelik vermenin önemi artmıştır. Bu değişiklikle birlikte sosyal girişimcilik önemli bir kavram haline gelerek birçok akademisyenin, özel sektörün ve hatta hükümetlerin ilgisini çekmeye başlamıştır. Girişimcilik, piyasada risk alarak fırsatları arama ve harekete geçme faaliyeti olarak tanımlanabilir. Bu tanım sosyal girişimcilik için de geçerlidir, ancak ikisi arasındaki fark, sosyal girişimciliğin esas hedefinin kar etmekten ziyade sosyal değer yaratmak olmasıdır. Sosyal girişimciliğin kar maksimizasyonu yerine topluma hizmet etmek gibi farklı bir amacı vardır. Bu nedenle sosyal girişimciler, topluma hizmet yoluyla özgerçekleştirime odaklanır. Sosyal girişimcilerle birlikte, tedarik zincirindeki diğer tüm aktörler, müşteriler ve kurumlar, aynı seviyede sosyal açıdan sorumlu olmak zorundadır. Gelişmiş ülke pazarlarının daha fazla sosyal işletmeye ev sahipliği yaptığını gösteren çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Bu açıdan, sosyal girişimciliği destekleyen unsurlar arasında ülkelerin gelişmişlik düzeylerinden bahsedebiliriz. Ancak gelişmişlik düzeyi sosyal girişimciliği geliştirme kapasitesi için sadece bir unsur olup, tek başına yeterli değildir. Toplumsal kültür, bu açıdan sosyal girişimciliği etkileyen bir başka unsur olarak ele alınabilir. Kültürel mirasımızdan kaynaklanan sosyal değerlerimiz, normlarımız ve geleneklerimizin nasıl davrandığımızın güçlü belirleyicileri olduğu bilinmektedir. Literatürü oluşturan yaygın ve ortak araştırma bulguları, farklı ülkelerde yaşayan insanların farklı kültürler etkisinde kaldığından dolayı farklı seçim ve davranışlarda bulunduğunu göstermektedir. Bu açıdan, bir ülkedeki yaygın kültürel norm ve değerler, toplum yanlısı davranışları teşvik edecekyönde veya tam tersi yönde etki edebilir. Ayrıca, kültürel norm ve değerlerimiz hiç kuşkusuz insanların ekonomik davranışları üzerinde bir etkiye sahip olup, bu kapsamda bir ülkedeki düzenleyici mekanizmalar gibi resmi kurumsal yapıları şekillendirebilir. Bu kapsamda değerlendirdiğimizde ülkelerin toplumsal kültür özellikleri, sosyal girişimcilik için bağlamın uygunluğunu etkileyen diğer bir faktör olarak ele alınabilir. Bu çalışmada temel olarak, ülke bazındaki sosyal girişimcilik faaliyetlerine toplumsal kültür, toplum yanlısı davranışlar, ülke bazlı kurumsal yapıların etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla söz konusu ilişkileri anlamlandırabilmek için sosyal girişimcilik, toplum yanlısı davranışlar ve toplumsal kültür üzerine detaylı literatür araştırması yapılarak mevcut çalışmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, uluslararası bir varyasyon kaynağı olarak kültürün, kurumsal etkilerle birleştiğinde ülkelerin sosyal girişimcilik faaliyetlerini nasıl etkilediğini araştırmak için 38 ülkeyle ilgili birçok küresel rapordan veri ve ölçümler toplanmış ve ülkeler düzeyinde incelenmiştir. Bu çalışmada, sosyal girişimcilik, toplum yanlısı davranışlar, resmi kurumlar ve kültür kavramları için daha önce akademik araştırma makalelerinde kullanılan ve kabul edilen boyutlar ve ölçümler seçilmiştir. Bu araştırmada kullanılan ülke düzeyindeki veriler, akademik literatürde de birçok kez kabul edilen ve kullanılan güvenilir kaynaklardan derlenmiştir. Analizlerde kullanılan verilerde kültürel boyutlar ve ülke puanları için GLOBE projesi, ülkelerin sosyal girişimcilik faaliyet verileri için Küresel Girişimcilik İzleme raporu, toplum yanlısı davranışlar için Charities Aid Foundation World Giving Index raporu ve resmi kurumsal etkiler için Dünya Bankası veri tabanı kullanılmıştır. Öncelikle, bu farklı kaynaklardan toplanan ülke verileri bir araya getirilerek yeni bir veri seti oluşturulmuştur. Bu veri setine önce veri analizi ve veri taraması yapılarak olası hatalar ve eksik veriler açısından incelenerek gerekli işlemler yapılmıştır. Daha sonra normallik analizi yapılarak her bir verinin normal dağılıma uyup uymadığı kontrol edildi ve bulunan tatmin edici sonuçlarla birlikte veriler AMOS programına aktarılarak bu çalışmanın önerdiği model için gereken veriler doğrulayıcı faktör analizine sokuldu. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda gerekli iyileştirmeler ve müdahaleler yapıldıktan sonra, bu modelin literatürde belirtilen model uyumluluk ölçülerine uygun olduğu tespit edilmiş ve modeldeki faktörlerin her biri güvenilirlik ve geçerlilik testlerine sokulmuştur. Bu testlerdeki değerlerin önerilen şartları sağlamasıyla, oluşturulan hipotezleri araştırmak için aracı değişken analizi ve aracı değişkene etki eden moderatör analizleri yapıldı. Aracı değişken analizi için SPSS macro yazılımı olan PROCESS yazılımı kullanıldı. PROCESS yazılımı, SPSS programı üzerine kurularak kullanılabilen aracılılık ve düzenleyicilik etki analizleri ile çok farklı durumsal aracılık etki modellerini yol analizi ile test eden bir uygulamadır. Hayes'in kendisi tarafından geliştirilmiş olan bu yazılım yine kendi kitabında belirtilen model çeşitlerine uygun şekilde istenilen verileri aracılık ve düzenleyici etki analizlerine sokabilmektedir. Bu çalışmada kullanılan analizlerde aracılık için 4 numaralı model, aracı üzerinden düzenleyici etki analizleri için ise 58 numaralı model arayüzden seçilerek PROCESS programı çalıştırılmıştır. PROCESS programında bootstrap metoduyla yapılan analizlerde toplum yanlısı davranışların GLOBE'un dokuz kültür boyutundan yedisi için aracı etkiye sahip olduğu bulunmuştur. GLOBE kültür boyutlarından Kurumsal kolektivizm (toplulukçuluk) ve Hükmedicilik uygulamalarının ülkelerin sosyal girişimcilik faaliyetlerine etkisinde toplum yanlısı davranışların herhangi bir aracı etkiye sahip olmadığı bulunmuştur. Bu iki kültürel boyuta aracı etki olmadığından dolayı aracı üzerinden düzenleyici etki analizlerinde bu iki boyut kullanılmamıştır. Toplum yanlısı davranışlar üzerinden düzenleyici etkilerin analizinde ülkelerin yönetimsel, ekonomik, ve sosyal gelişmişlik düzeylerinin bu ilişkide herhangi bir düzenleyici etkiye sahip olup olmadıkları araştırılmıştır. Yönetimsel gelişmişlik düzeyi için üç, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyleri için ise birer adet değişken olmak üzere toplam beş moderatörün bu çalışma için önerilen modele olan düzenleyici etkileri ölçülmüştür. Sonuçlar göstermektedir ki ülkelerin yönetimsel, ekonomik, ve sosyal gelişmişlik düzeylerinin, bu çalışma modelinin önerdiği gibi toplum yanlısı davranışlar yoluyla ülkelerin sosyal girişimcilik faaliyetlerine etkisi üzerinde, düzenleyici etkileri vardır. Bulunan analiz sonuçlarına göre her bir kültürel boyut için farklı moderatörlerin düzenleyici etkiye sahip olabildiği ve her bir kültür boyutu için etki eden moderatörlerin farklılık gösterebildiği bulunmuştur. Dahası, bu çalışma için seçilmiş olan moderatörlerden hiçbirinin GLOBE kültür boyutlarından Cinsiyet eşitliği ve Performans odaklılığın toplum yanlısı davranışlar üzerinden sosyal girişimcilik faaliyetlerine etkisinde düzenleyici etkiye sahip olmadığı keşfedilmiştir. Bulunan bu sonuçlar göstermektedir ki, bazı kültür boyutları ile toplum yanlısı davranışlar ve sosyal girişimcilik faaliyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler mevcuttur. Bu açıdan hükümetlerin sosyal girişimciliği destekleme gayretlerinde bu çalışma ile ortaya konulan sonuçlar kapsamında söz konusu kavramların birbirini nasıl etkilediğini göz önüne alarak sosyal girişimcilik faaliyetlerinin kendi ülkelerindeki değişimini öngörebilir ve bu perspektifi ülke bazlı sosyal girişimcilik faaliyetlerini destekleyecek müdahaleler geliştirmek üzere kullanabilirler.
Özet (Çeviri)
As the prevalence of social problems such as climate crisis, unequal distribution of wealth, poverty increase, the severity, and consequences of these problems require more attention. These social problems have started to undermine the current economic systems and the traditional way of doing business. As a result, giving priority to value creation rather than value capture perspective has increased in importance. With this change, social entrepreneurship has become a critical subject and got the attention of many scholars, the private sector, and even the governments. Social entrepreneurship has a different motive compared to other entrepreneurship types, serving society rather than profit maximization. Therefore, social entrepreneurs focus on reaching self-actualization through serving society.Some research on the subject found that developed country markets host more social businesses in the world. Accordingly, it is likely that country development level is an effective factor for promoting social entrepreneurs. However, the country's development level is not enough to achieve more social entrepreneurship. In line with previous research, societal culture also functions as another factor on social entrepreneurs' activities. The extent research on societal culture display the fact that countries posses different cultural norms and values which impact their members' preferences and behaviors. In this respect, it is likely that societal cultural values and norms affect prosocial behaviors. Further, societal cultural norms may also have an impact on the economic behavior of the members of the society and so they may shape formal institutions such as regulatory frameworks and societal operating mechanisms. That is why, societal culture acts as one of the factors that designates whether the context is suitable or not for social entrepreneurship. Within the scope of this research the relationship between societal culture, prosocial behavior, country-based institutions, and the extent of social entrepreneurship activity within a country are examined at country-level in order to explore how these constructs relate to each other; and so how they influence country-based entrepreneurship activity. In this study, societal culture as a source of variation between nations was investigated across countries to explore how it, combined with the institutional effects, influences the social entrepreneurship activity of countries. For this aim, the data of the study for 38 countries are gathered from the secondary sources, which are published by international organizations as annual global reports. In this research, the measurement scales which are used and accepted by extent research are utilized for the constructs of social entrepreneurship, prosocial behavior, formal institutions, and societal culture. The country-level data used in this research was gathered from the secondary data sources which are commonly accepted and used many times in the academic literature. For societal cultural dimensions and the related country scores the GLOBE project data was utilized. For the data for social entrepreneurship activity of countries the data from Global Entrepreneurship Monitor report was used. For the data of contry-based prosocial behavior, the data from the Charities Aid Foundation World Giving Index report was utilized. Regarding the data for the country-based formal institutional effects, the data from the World Bank database were used within the current studies' analyzes. The dataset gathered from these secondary data sources was first analyzed for possible errors and missing values by data screening. Afterwards, a confirmatory factor analysis was conducted to verify the structure of the model. Next, the validity and reliability tests were conducted to measure the consistency and accuracy of our research. By using the PROCESS macro in SPSS, the mediation and the moderated mediation analyzes were conducted via the bootstrapping method. The research results have shown that the prosocial behavior of citizens does indeed play a mediator role between societal culture and social entrepreneurship level of countries, making prosocial behavior an important factor to be considered in“societal culture”-“social entrepreneurship”mechanism. Only the cultural dimensions of Assertiveness and Institutional collectivism practices have no significant interaction with prosocial behaviors in this research. In addition, the moderator effects of formal institutions through prosocial behaviors have also been examined in the scope of this research. Five moderators were grouped into three categories as governmental, economic, and social development levels. The results have shown that the governmental, economic, and social development levels of countries have moderator roles on the impact of countries' social entrepreneurship activities through prosocial behaviors, as this study model suggests. However, it is found that the moderator effects of each development level differ for each cultural dimension. Another finding was that none of the country development levels mentioned above had any moderator effect for the cultural dimensions of Gender Egalitarianism and Performance Orientation. These results show that there are statistically significant interactions between some cultural dimensions, prosocial behaviors, and social entrepreneurship activities at country level. In this respect, governments can predict the change of social entrepreneurship activities in their own countries by considering how these concepts affect each other, as revealed in this study, in their efforts to support social entrepreneurship, and they can use this perspective to develop interventions to support country-based social entrepreneurship activities.